110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

ЗАКОНОПРОЄКТ № 4113 від 17.09.2020 (основний)

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціальних гарантій осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю

Ініціатори законопроєкту: Шмигаль Денис Анатолійович (Кабінет Міністрів України).

Суть законопроєкту: посилення соціальної захищеності осіб з інвалідністю шляхом запровадження позачергового обслуговування їх у будь-яких касах та підприємствах, а також позачергового пропуску через державний кордон України, контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду в деяких випадках.  Такі зміни поширюються на того, хто супроводжує особу з інвалідністю 1 групи чи дитину з інвалідністю, а також не більш як на дві особи, які супроводжують особу з інвалідністю або дитину з інвалідністю під час перетину кордону.

Зміни, що пропонуються:

  1. Узгодження термінології Законів України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, “Про державний кордон України”, “Про Державну прикордонну службу України” із Законами України “Про громадські об’єднання”, “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, зокрема заміна “громадська організація” на “громадське об’єднання”.
  2. Надання позачергового права особам з інвалідністю незалежно від їхньої групи на обслуговування в будь-яких касах, а також на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування, які надають будь-які послуги населенню. Таке право також належить одному, хто супроводжує особу з інвалідністю 1 групи чи дитину з інвалідністю.
  3. Особи з інвалідністю 1 групи, діти з інвалідністю, особи з інвалідністю, які їдуть на лікування (якщо вони мають документи, що можуть це підтвердити), та особи, які супроводжують їх (не більш як дві такі особи), мають право на позачерговий пропуск через державний кордон України, контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з таких територій. Таке право надається не частіше ніж один раз на тиждень в один бік, але за умови відсутності в транспортних засобах, якими вони переміщуються, інших осіб.

Висновки до законопроєкту

Позитив: посилення соціальної захищеності осіб з інвалідністю, спрощення доступу їх  до послуг. 

Негатив: можливе виникнення конфліктних ситуацій між особами, які не мають інвалідності, та працівниками підприємств, які надають послуги. Зміни щодо позачергового обслуговування осіб з інвалідністю є точковими та не вирішують проблему системно.

Позиція Юридичної сотні: підтримати.