110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

ПОРЯДОК встановлення факту безпосередньої участі в обороні України

YS порядок встановлення факту участі у обороні

На засіданні 7 липня Уряд затвердив порядок встановлення факту участі в обороні України для деяких осіб без статусу військових. Станом на сьогодні з повним текстом документа вже можна ознайомитися на урядовому порталі. 

 

Встановлення факту дає змогу оформити відповідний ветеранский статус і пільги, передбачені законодавством. Для цього необхідно буде звернутися до органів соцзахисту з довідкою про факт безпосередньої участі в захисті України, а також з документами про інвалідність для осіб з інвалідністю внаслідок війни або свідоцтвом про смерть для членів сімей загиблих.

 

За новим порядком факт участі в обороні України можуть підтвердити: 

1.Особи з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для оборони України, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у період воєнного стану внаслідок самооборони під час виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану.


Довідково:
самооборона — це застосування вогнепальної зброї цивільними під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України в період дії воєнного стану для захисту від нападу або загрози нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються та/або обороняються ними, іншими особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України в період дії воєнного стану, якщо в інший спосіб і за допомогою інших засобів захистити їх у такій ситуації неможливо (постанова Уряду від 15 квітня 2022 р. № 448).

 

2.Члени сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією.

 

До членів сімей загиблих, відповідно до цього порядку, належать:

 • утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку із цим виплачується пенсія;
 •  батьки; 
 • один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; 
 • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; 
 • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; 
 • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти. 

Додамо, що в  останньому випадку постанова не містить уточнень щодо повноліття чи наявності своїх сімей у дітей, які втратили обох батьків.

 

То як засвідчити факт участі? 

Особа з інвалідністю для того, аби підтвердити факт безпосередньої участі в обороні, окрім заяви за визначеним зразком (додаток до постанови), подає також:

– копію паспорта (для іноземців та осіб без громадянства можуть бути інші документи); 

– копію довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності; 

– висновок судово-медичної експертизи, що засвідчує факт поранення, контузії, каліцтва, захворювання, або копії первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені МОЗ;

– довідку про безпосередню участь у заходах оборони в період воєнного стану, видану командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних сил, Держприкордонслужби чи іншого силового формування, у взаємодії з якими особа брала участь у заходах у період воєнного стану. 

Якщо такої довідки немає, тоді надаються  свідчення (заява) командира підрозділу, у зоні відповідальності якого перебувала особа, або свідчення (заяви) не менше ніж двох свідків, які разом з особою брали безпосередню участь в обороні. 

 

Зверніть увагу! До уваги беруться свідчення (заяви) осіб, справжність підпису на яких засвідчено нотаріально або командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) та печаткою військової частини (органу, підрозділу).

Можуть подаватися також інші документи.

Якщо якийсь з документів, наведених у постанові, відсутній, необхідно надати рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в заходах оборони в період воєнного стану.

 

Як встановити факт участі родичам та близьким загиблого? 

 

Для встановлення факту безпосередньої участі в обороні особи, яка загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, кожен повнолітній член сім’ї подає особисто чи надсилає поштою в Мінветеранів письмову заяву про встановлення факту безпосередньої участі за формою згідно з додатком. Рішення про встановлення факту приймається міжвідомчою комісією, яку утворює Мінветеранів. 

Неповнолітні діти за письмовою згодою іншого з їхніх батьків, опікуна, піклувальника або законного представника можуть самостійно подати заяву.

До заяви треба додати документи: 

 • паспорт або тимчасове посвідчення громадянина (для іноземців чи осіб без громадянства документ, що підтверджує законне перебування в Україні, для законних представників копії документа, що посвідчує особу заявника, а також документа, який надає повноваження  представляти особу);
 • копія свідоцтва про смерть;
 • копія свідоцтва про народження загиблого (померлого) — для батьків;
 • копія свідоцтва про шлюб — для дружини (чоловіка);
 • копія свідоцтва про народження дитини — для дитини;
 • висновок судово-медичної експертизи, що засвідчує факт смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, або копії первинної медичної облікової документації;

довідка про безпосередню участь в обороні, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних сил, Держприкордонслужби чи іншого силового формування, у взаємодії з якими особа брала участь у заходах у період воєнного стану; якщо такої довідки немає свідчення командира підрозділу, у зоні відповідальності якого перебувала, або свідчення не менше ніж двох свідків, які разом з особою брали безпосередню участь у заходах оборони.(до уваги беруться свідчення осіб, справжність підпису на яких засвідчено нотаріально або командиром військової частини та печаткою військової частини);

 • інші документи, які містять докази та підтверджують факт безпосередньої участі в заходах оборони в період воєнного стану;

якщо немає судово-медичної експертизи, довідки про безпосередню участь та свідчень, то: 

 • рішення суду, яким встановлено, що особа загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання.

Якщо деякі документи містяться в інформаційно-комунікаційних системах, вони не подаються, а в заяві зазначаються відповідні відомості.

 

Які повноваження має Міжвідомча комісія? 

Міжвідомча комісія розглядає подані документи, надсилає за потреби необхідні запити, уточнює інформацію, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів.

І в МІСЯЧНИЙ строк із дня надходження документів приймає рішення.

Міжвідомча комісія протягом 3 робочих днів після прийняття рішення подає його Мінветеранів.

Мінветеранів не пізніше ніж через 7 робочих днів після надходження рішення видає довідку про безпосередню участь в обороні України. Така довідка є підставою для оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни або члена сім`ї загиблого Захисника чи Захисниці України.

До складу комісії увійдуть представники Міноборони, МВС, МОЗ, Національної поліції, Національної гвардії, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, СБУ та Служби зовнішньої розвідки (за згодою). Також туди можуть бути включені представники інших органів влади та громадських організацій. Положення про комісію затверджуватиме Мінветеранів.

 

Підстави відмови:

 • відсутні потрібні документи;
 • недостовірна інформація;
 • наявний обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період безпосередньої участі в заходах оборони;
 •  перебування у складі збройних формувань або окупаційної адміністрації рф, інших незаконних збройних формувань.

Міжвідомча комісія може скасувати раніше прийняте рішення, якщо є вищенаведені підстави. У випадку скасування, комісія протягом 3 робочих днів повідомляє про це МСЕК, Мінсоцполітики та особі.

У разі відмови відповідне питання може бути повторно винесене на розгляд міжвідомчої комісії за рішенням її голови на підставі повторного звернення та/або після надходження уточненої інформації про особу.

Рішення може бути оскаржене в судовому порядку. You may also like