110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня у сфері ветеранських справ від 21 вересня 2020

новини 21

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

21 вересня 2020

Аналізуємо новини тижня у сфері ветеранських справ.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/09/novini-21.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/tm_pb_image][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

ВРУ

 • Новий вид військової служби (проєкт №3553 від 28.05.2020)

Законопроєкт визначає новий вид військової служби, а саме службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, без оголошення мобілізації. Такий вид військової служби спрямований на осіб, які перебувають в оперативному резерві першої черги. Максимальний строк служби за призовом визначається Головнокомандувачем, проте в будь-якому випадку не може перевищувати шести місяців. Такий призов може здійснюватися без оголошення мобілізації в умовах особливого періоду неодноразово. За ухилення від призову проєктом передбачена кримінальна відповідальність. З огляду на те, що в особливий період усі, хто проходив військову службу (за мобілізацією або на підставі укладеного контракту) зараховуються до оперативного резерву першої черги, такий вид призову, незважаючи на всі збережені соціальні гарантії, не відповідає інтересам ветеранів, оскільки нівелює ефективність процесу повернення до мирного життя після завершення військової служби.

Проєкт виключає переважне право на укладання контракту для осіб, які були призвані на військову службу під час мобілізації. Недоліком проєкту, що містить корупційний ризик, є можливість доукомплектування військових формувань претендентами на військові посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків без проведення спеціальної перевірки. 

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Законопроєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

 

 • Відсутність застави у випадку вчинення злочину, пов’язаного зі збутом наркотичних речовин (проєкт 3915 від 21.07.2020)

Суд, постановляючи ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 і 178 Кримінального процесуального кодексу, має право не визначити розмір застави в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених частиною третьою статті 307 Кримінального кодексу, що регулює відповідальність особи за незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин чи їхніх аналогів.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Законопроєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

 

 • Допуск дізнавачів, слідчих та прокурорів до району ООС (проєкт 3984 від 13.08.2020)

Проєкт передбачає забезпечення в районі ООС можливості здійснення уповноваженими особами органів досудового розслідування та прокуратури повноважень у кримінальних провадженнях щодо правопорушень, вчинених у районі ООС, зокрема через обов’язковість допуску дізнавачів, слідчих і прокурорів до цього району, а також надання їм відповідного сприяння. Допуск дізнавачів, слідчих і прокурорів до району здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях здійснюється в порядку, визначеному Командувачем об’єднаних сил.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Законопроєкт прийнято за основу із скороченням строку підготовки на друге читання.

 

 • Безпека та якість крові і її компонентів (законопроєкт 3648 від 12.06.2020)

Законопроєкт №3648 передбачає ліцензування господарської діяльності у сфері заготівлі й тестування донорської крові та компонентів крові незалежно від їхнього кінцевого призначення, переробки, зберігання, розподілу й реалізації донорської крові та компонентів крові, які призначені для трансфузії.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Законопроєкт направлено на повторне друге читання.

 

 • Судовий розгляд цивільних спорів осіб з тимчасово окупованих територій (№3048 від 10.02.2020) 

Законопроєкт пропонує здійснювати розгляд цивільних справ, підсудних місцевим загальним судам, розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя,  місцевими загальними судами Херсонської області за вибором особи (зараз розгляд таких справ забезпечується місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються Апеляційним судом міста Києва), а розгляд цивільних справ в апеляційній інстанції забезпечуватиметься Херсонським апеляційним судом. Законопроєкт спрощує порядок звернення до суду щодо цивільно-правових спорів для осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, проте може викликати значне збільшення кількості звернень до судів Херсонської області, що негативно вплине на час розгляду справ. 

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт шляхом надання можливості розгляду цивільних справ також судам в інших областях на підконтрольній території України.

Проєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

 

 • Освіта для іноземців та осіб без громадянства (проєкт 3717 від 22.06.2020)

Законопроєкт передбачає, що для іноземних громадян та осіб без громадянства, які бажають здобувати вищу освіту за кошти фізичних або юридичних осіб, в окремих групах, що складаються виключно з іноземних громадян та / або осіб без громадянства, навчання може здійснюватися іноземною мовою. При цьому заклади вищої освіти забезпечують вивчення такими особами державної мови. З урахуванням рівності прав усіх студентів як учасників освітнього процесу, можливості ЗВО використовувати іноземну (англійську) мову для проведення групових та індивідуальних занять, проведення контрольних заходів, а також з огляду на відсутність критеріїв засвоєння державної мови такими студентами, законопроєкт не зможе сприяти покращенню системи вищої освіти.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Законопроєкт готується на повторне перше читання.

 

 • Звільнення ВПО від сплати туристичного збору (№3103 від 21.02.2020)

Законопроєкт №3103 передбачає, що платниками туристичного збору не можуть бути особи, взяті на облік як внутрішньо переміщені відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ─ у разі, якщо адреса їхнього фактичного місця проживання, зазначеного в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є адресою одного з місць проживання (ночівлі), визначених у підпункті 268.5.1 ПКУ (готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади; житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі)).

Законопроєкт №3103 не містить фінансово-економічного обґрунтування і не вирішує питання дотації місцевим бюджетам для компенсації відповідних витрат.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати в частині фінансово-економічного обґрунтування.

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

 

 • Електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами (проєкт 3615-1 від 25.06.2020)

Законопроєкт дозволяє ліцензованим суб’єктам господарської діяльності електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами та доставку їх споживачеві за умови дотримання таких вимог: інформація про право ліцензованого суб’єкта на здійснення електронної роздрібної торгівлі повинна бути внесена до Ліцензійного реєстру; дата початку електронної роздрібної торгівлі та адреса вебсайту теж повинні бути включені до реєстру. Вебсайт суб’єкта господарювання також повинен містити контактні дані органу ліцензування, органів державного контролю за якістю лікарських засобів. Електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами можлива лише за дотримання усіх умов зберігання лікарських засобів, які визначені його виробником. Забороняється електронна роздрібна торгівля рецептурними лікарськими засобами без надання електронного рецепта. Оптова торгівля лікарськими засобами з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем дистанційним способом (електронна оптова торгівля лікарськими засобами) забороняється.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

 

 • Імплементація норм міжнародного кримінального та гуманітарного права (№2689 від 27.12.2019)

Законопроєкт включає до КК України злочини проти людяності та деякі воєнні злочини, склад яких національним кримінальним правом наразі не охоплений. Закріплено відповідальність військових командирів або осіб, які діють як такі командири, і начальників за злочини проти миру та безпеки людства осіб, які були в їхньому підпорядкуванні (у тому числі у випадку, якщо командир/начальник знав про злочинний намір підлеглого й не запобіг або не зупинив вчинення злочину). Проте в чинному КК України вже передбачено злочинну бездіяльність військової влади, а наведена стаття порушує принцип індивідуального характеру кримінальної відповідальності. Додається відповідальність за застосування заборонених методів (прикриття цивільним населенням, віроломство) і засобів (заборонена зброя чи боєприпаси, отрута, отруйний газ) війни. Законопроєкт має ряд суттєвих технічних недоліків у визначенні окремих складів злочинів, які можуть негативно вплинути на застосування цих норм судами.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт до другого читання.

Законопроєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

 

 • Про розвідку (проєкт 2412-д від 15.01.2020)

Це комплексний проєкт, що прагне замінити чинний Закон України «Про розвідувальні органи України». Як убачається з пояснювальної записки, основною метою проєкту № 2412-д є вдосконалення правових та організаційних засад функціонування розвідки, діяльності розвідувальних органів України й інших суб’єктів розвідувального співтовариства, підвищення ефективності їхньої взаємодії, а також забезпечення соціального та правового захисту співробітників розвідувальних органів й осіб, залучених до конфіденційного співробітництва з цими органами.

Загалом законопроєкт покликаний вирішити проблему координації розвідувальної діяльності. Для цього пропонується створити координаційний орган з питань розвідки при Президентові України. У свою чергу тут виникають питання до конституційності розширення повноважень Президента України щодо можливого одноосібного керівництва розвідкою керівником такого координаційного органу.

Також є можливі ризики, пов’язані з подвійним підпорядкуванням  системи розвідки. Для прикладу, Головне управління розвідки Міністерства оборони України, з одного боку, буде в підпорядкуванні міністра, а з іншого, не виключена ситуація, що  йому може ставити завдання керівник координаційного органу. У результаті замість покращення роботи розвідувальної спільноти можемо отримаємо черговий конфлікт за контроль над нею.

Варто відзначити, що цікавою пропозицією проєкту є обіцянка надавати статус учасника бойових дій “особам, залученим до негласного співробітництва”, які брали участь у розвідувальних заходах на тимчасово окупованій території.

Загалом, у доопрацьованому проєкті виключено СБУ з переліку розвідувальних органів, натомість визначено її як суб’єкта розвідувального співтовариства. Приведено у відповідність положення щодо РНБО до Конституції України. Разом з тим, оцінюючи стан справ цілісно, поки не вбачається якісних змін у системі розвідки. Більше того, законопроєкт містить порушення нормотворчої техніки.

Рекомендація Юридичної сотні: законопроєкт потребує доопрацювання. 

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

 

 • Протимінна діяльність (проєкт №2618 від 21.12.2019)

Законопроєкт упорядковує систему протимінної діяльності в державі при наявній  структурі уряду  та  виконавчої влади. Передбачає:

створення  Кабінетом Міністрів України міжвідомчого  допоміжного органу, який діє за колегіальним принципом під головуванням Міністра оборони (НОПМД);

створення Центру протимінної діяльності на існуючих фондах Міністерства оборони України; 

створення Центру гуманітарного розмінування для практичного здійснення заходів – на існуючих фондах Міністерства внутрішніх справ України;

виключення положень Закону щодо утворення нового центрального органу виконавчої влади (Центр протимінних операцій);

виключення положень Закону щодо утворення нових органів з повноваженнями, властивими центральним органам виконавчої влади.

Законопроєкт пропонує передачу відповідальності щодо очищеної землі  на державу шляхом видачі сертифікату. Законопроєкт значно розширює повноваження Міністерства оборони України та допускає дублювання функцій створюваних органів у сфері протимінної діяльності.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

 

Кабінет Міністрів України

Комунікації у сфері гендерної рівності

Розпорядженням від 16.09.2020 № 1128-р КМУ затвердив Концепцію комунікацій у сфері гендерної рівності. Відповідно до Концепції в межах проведення комунікаційних кампаній невід’ємним елементом планування та реалізації їх є чітке визначення цільових аудиторій, однією з яких, зокрема, визначено військовослужбовців (цільова сегментована аудиторія).

Докладніше з концепцією можна ознайомитися за посиланням.

 

Міжвідомча комісія з питань узагальнення правової позиції держави щодо відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

Постановою від 16.09.2020 № 837 КМУ затвердив новий склад Міжвідомчої комісії з питань узагальнення правової позиції держави щодо відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та підготовки консолідованої претензії України до Російської Федерації щодо реалізації її міжнародно-правової відповідальності за збройну агресію проти України.

Відтепер організаційне та інформаційне забезпечення діяльності Комісії здійснює  не МТОТ, як раніше, а Мін’юст.

Зі складом Комісії та докладніше про зміни дивіться тут.

 

Спрощення процедури надання документів на отримання одноразової матеріальної допомоги деяким категоріям осіб

Постановою від 16.09.2020 № 835 КМУ спрощено процедуру надання документів на отримання одноразової матеріальної допомоги непрацюючим малозабезпеченим особам, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та їхнім законним представникам, що встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 256. Відтепер отримати допомогу можна, подавши документи або в органи соціального захисту населення, або до центру надання адміністративних послуг.

З постановою можна ознайомитися за посиланням.

 

Офіс Президента України

Стратегія національної безпеки України

Указом Президента України від 14.09.2020 №392/2020 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.09.2020 «Про Стратегію національної безпеки України».  Перейдіть за лінком, щоб ознайомитись із стратегією.

 

Міністерство у справах ветеранів України

Заходи з увічнення пам’яті захисників України

Мінветеранів України пропонує для громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України “Про заходи з увічнення пам’яті захисників України на період до 2025 року”, яке пропонує затвердити відповідний план заходів з визначенням відповідальних за них органів.

За посиланнями можна ознайомитись із супровідними документами, а саме з: проєктом розпорядження, планом заходів до розпорядження, пояснювальною запискою та прогнозом впливу.

Зауваження та пропозиції можна надати до 30.09.2020 на електронну адресу: mva.memory@gmail.com або за номером телефоном (044) 281-08-46.

 

Міністерство оборони України

Управління з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України

Наказом від 11.09.2020 № 324 МОУ пропонує викласти в новій редакції Положення про Управління з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України. У новій редакції Положення розширено права, обов’язки та повноваження Управління, а також встановлено, що начальник Управління може мати замість одного кілька заступників.

З новою редакцією Положення можна ознайомитись, перейшовши за лінком.

 

Новини Юридичної сотні

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like