110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Аналіз Постанови Кабміну від 21 липня 2023 р. № 754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань”

YS порядок використання коштів соцзахист

Кабмін прийняв Постанову від 21 липня 2023 р. № 754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань”. У ній затверджуються порядки використання коштів для соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань і  виплати до Дня Незалежності (раніше ця виплата була до 5 травня). 

Хто має право на виплату до Дня Незалежності та які розміри?

 • Особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового утримання, визнані особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

I групи 3100 гривень;

II групи 2900 гривень;

III групи 2700 гривень;

 

 • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового утримання, а також діти, які народилися в місцях примусового утримання їхніх батьків, 1000 гривень;
 • особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, 3100 гривень;
 • члени сімей загиблих ветеранів війни, а також один із подружжя померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, один із подружжя померлих учасників бойових дій або  війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, 650 гривень;
 • члени сімей загиблих Захисників і Захисниць України, 650 гривень;
 • учасники війни та колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового утримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога 450 гривень.

 

!!! Якщо виплати немає до 1 жовтня, потрібно звертатися до Пенсійного фонду  (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.

Грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача грошової допомоги.

 

 • Як обчислюється розмір?

Мінсоцполітики пояснили, як обчислювався розмір цього року. Розмір грошової допомоги обчислювався, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 2 093 грн.

Для осіб з інвалідністю внаслідок війни:

I групи 2 093 грн × 150 % = 3100 грн;

II групи 2 093 грн × 140 % =  2 900 грн;

III групи 2 093 грн × 130 % = 2 700 гривень.

Для виплати учасникам бойових дій застосовано коефіцієнт 50% прожиткового мінімуму,  членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України 30 %, учасникам війни 20%.

 

 • Яким чином розподіляються бюджетні кошти та кому? 

Кошти нараховуються Пенсійним фондом  на підставі заявки на фінансування виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України. 

Пенсійний фонд формує заявку на фінансування грошової допомоги та витрат на оплату послуг і подає її Мінсоцполітики до 10 серпня поточного року. Кошти для щорічної виплати перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”. 

 

 •  Як ПФУ перераховує потім кошти?

Пенсійний фонд перераховує кошти для виплати допомоги: 

 • пенсіонерам (щомісячне довічне грошове утримання) на поточні рахунки організацій, що  виплачують і доставляють пенсію та грошову допомогу або на поточні пенсійні  рахунки в банках для виплати разом з пенсією;
 • отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем  служби;
 • отримувачам грошової допомоги, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, на небюджетні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів;
 • іншим отримувачам грошової допомоги за місцем  проживання на поточні рахунки в уповноважених банках.

 

Суми грошової допомоги, не виплаченої станом на 1 грудня поточного року, що надійшли до Пенсійного фонду від уповноважених банків та АТ “Укрпошта”, повертаються ПФУ на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.

Пенсійний фонд України щокварталу до 10 числа інформує Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

 

 • Я отримаю виплату, якщо служу? 

Так, навіть, якщо ви проходите військову службу, але, наприклад, маєте особливі заслуги перед Батьківщиною, виплата буде нарахована. 

 

 • Якщо УБД я отримав цього року, виплата мені доступна?

Так, звісно, адже головна умова мати УБД, список формує Пенсійний фонд та подає  Мінсоцполітики до 10 серпня поточного року Якщо статус  УБД отриманий пізніше, виплата буде у наступному році. 

 

 • Що робити, якщо на рахунки зайшла не повна сума? 

Звернутися до Пенсійного фонду (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування)). Якщо відмовили доплатити потрібну суму, звертатися до суду. 

 

Зауважимо, що 13 червня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 560/8064/22 відмовив у задоволенні касаційної скарги ПФУ та відступив від правового висновку Верховного Суду у справі № 580/2869/22 в частині розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни.

 

Рішення Верховного Суду

Судова палата вказала, що висновки, викладені у вищезазначеній постанові, не ґрунтуються на правильному правозастосуванні. Судова палата дійшла висновку, що, оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини 3 статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не порядок № 540, а Закон “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

 

Як висновок,  цьогорічним рішенням Верховний Суд зазначив, що одноразова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік повинна виплачуватися відповідно до розмірів мінімальних пенсій за віком, навіть в умовах воєнного стану.Порядок використання коштів для забезпечення соцзахисту ветеранів війни та інших

 

 • На що спрямовані бюджетні кошти?

 

 1. Виплату соціальної допомоги особам, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. 
 2. Безоплатне поховання або відшкодування витрат на поховання, а також   спорудження надгробків на могилах померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
 3.  Виплату ОГД одному з подружжя і дітям (віком до 18 років) померлих осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
 4. Виплату одноразової винагороди особам, яким присвоєно звання Герой України за здійснення визначного геройського вчинку.

 

Розпорядниками коштів є Рада Міністрів АРК та структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

 

 1. Щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті України, та членам сімей загиблих  із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
 2.  Разову грошову виплату до Дня Незалежності України.

Розпорядником є Пенсійний фонд .

 

 • Як розподіляються бюджетні кошти?
 • регіональним органам соціального захисту населення стосовно осіб, які мають особливі трудові заслуги і т.д. за механізмом використання коштів, передбаченим у державному бюджеті для надання соціальної допомоги особам, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
 • регіональним органам соціального захисту населення на виплату одноразової винагороди особам, яким присвоєно звання  Героя України на підставі заявок щодо потреби в бюджетних коштах для виплати одноразової грошової винагороди.

 

Соцзахист формує заявку та до 5 числа місяця, що настає за місяцем звернення, подає її регіональному органу соціального захисту населення для узагальнення та подання Мінсоцполітики до 10 числа того ж місяця. Бюджетні кошти спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат.

 

Потім місцеві органи соцзахисту перераховують кошти на особисті банківські рахунки осіб, яким присвоєно звання Герой України, або членів їхніх сімей.

 • Пенсійний фонд стосовно виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та членам сімей таких загиблих   на підставі заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати щомісячної грошової виплати і витрат на оплату послуг.

 

ПФУ щомісяця формує заявку та подає її Мінсоцполітики до 28 числа. Кошти для щомісячної виплати перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”. ПФУ щомісяця до 10 числа інформує Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

 • ПФУ стосовно виплати до Дня Незалежності на підставі заявки на фінансування  разової грошової виплати до Дня Незалежності України.

 

ПФУ формує заявку на фінансування грошової допомоги і витрат на оплату послуг та подає її Мінсоцполітики до 10 серпня поточного року. Кошти для щорічної виплати перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду, відкритий в АТ “Ощадбанк”. 

 

ПФУ перераховує кошти для виплати допомоги: 

 •  пенсіонерам (щомісячне довічне грошове утримання) — на поточні рахунки організацій, що  виплачують і доставляють пенсію та грошову допомогу або на поточні пенсійні рахунки в банках для виплати разом з пенсією;
 • отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), — на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем служби;
 • отримувачам грошової допомоги, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, на небюджетні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів;
 • іншим отримувачам грошової допомоги за місцем  проживання на їхні поточні рахунки в банках.

 

Суми грошової допомоги, не виплаченої станом на 1 грудня поточного року, що надійшли до Пенсійного фонду від банків та АТ “Укрпошта”, повертаються ПФУ на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.

 

Пенсійний фонд України щокварталу до 10 числа інформує Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

 

 • Як відбувається сам процес?

Казначейство щомісяця до 10 числа інформує Мінсоцполітики про обсяг касових видатків у розрізі областей та м. Києва, кодів економічної класифікації видатків державного бюджету.

You may also like