110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Нагадуємо, що відповідно до рішення Верховного Суду від 1 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22 під час воєнного стану допомога повинна була виплачуватися в розмірі, визначеному урядом, адже під час воєнного стану соціальний захист може обмежуватися. 

 

Однак, 13 червня 2023 р. Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 560/8064/22 відмовив у задоволенні касаційної скарги ПФУ та відступив від правового висновку Верховного Суду у справі № 580/2869/22 в частині розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни.

 

Отже, розберемо детальніше цю справу. 

 

Обставини справи:

У 2022 р. особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни виплачено одноразову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2022 р. у розмірі 3906,00 грн, визначеному Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 540. Не погоджуючись із її  розміром, особа звернулася до суду з позовом до ГУ ПФУ про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.

 

Обгрунтування позивача

Позивач, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 р. № 3-р/2020, зазначав, що відмова відповідача у нарахуванні та виплаті у 2022 р. щорічної разової грошової допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком порушує його право на отримання її у розмірі, визначеному ст. 13 Закону № 3551-XII.

 

Рішення першої та другої інстанції

Адміністративний суд рішенням, залишеним без змін апеляційним адміністративним судом, задовольнив позовні вимоги, вказавши, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач у відповіді на звернення позивача, не можуть змінювати приписів законів України і не позбавляють позивача права на отримання щорічної разового грошової допомоги до 5 травня за 2022 р. у розмірі, визначеному Законом “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. 

 

Рішення Верховного Суду

Судова палата вказала, що висновки, викладені в вищезазначеній постанові щодо, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні. Судова палата дійшла висновку, що, оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і порядку №540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини 3 статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не порядок №540, а закон “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

 

Висновок

Отже, цьогорічним рішенням Верховний Суд зазначив, що одноразова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік повинна виплачуватися відповідно до розмірів мінімальних пенсій за віком, навіть в умовах воєнного стану.

Нагадуємо, 15 квітня набрав чинності закон, що замінює “виплату до 5 травня” на виплату до Дня Незалежності. Остання так само надаватиметься учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни, членам сімей загиблих та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань.