110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Орден Богдана Хмельницького — це державна нагорода, яка вручається громадянам України за особливі заслуги в захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки держави. Орден має три ступені: I, II та III. Вищим ступенем ордена є I. Нагороджують орденом послідовно, починаючи з ІІІ ступеня. Нагородження  орденом  Богдана  Хмельницького  може бути проведене посмертно.

Згідно зі Статутом ордена Богдана Хмельницького, підстави для нагородження орденом залежать від ступеня ордена.

 

Орденом Богдана Хмельницького III ступеня нагороджуються за:

  • відважні і героїчні дії, виявлені під час виконання бойових завдань у зонах особливого стану, надзвичайного або воєнного стану, а також під час проведення антитерористичної операції;
  • професіоналізм, ініціативу та керівництво у вирішенні конкретних і відповідальних завдань, пов’язаних із забезпеченням національних інтересів України.

Орденом  Богдана  Хмельницького III ступеня нагороджуються військовослужбовці  й працівники  ЗСУ/інших законних військових формувань та інші особи  за  бездоганне  виконання  військового  та  службового обов’язку, виявлену при цьому доблесть і честь. 

 

Орденом Богдана Хмельницького II ступеня нагороджуються за:

  • значний внесок у зміцнення обороноздатності та безпеки України, забезпечення її суверенітету і територіальної цілісності;
  • мужні і героїчні дії, виявлені під час виконання бойових завдань у зонах особливого стану, надзвичайного або воєнного стану, а також під час проведення антитерористичної операції.

Орденом Богдана Хмельницького II ступеня нагороджуються  військовослужбовці й працівники ЗСУ/інших законних військових формувань та інші особи за  особисту  хоробрість,  самовідданість  і  мужність, виявлені у зміцненні обороноздатності та безпеки України; учасники бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років з нагоди 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

 

Орденом Богдана Хмельницького I ступеня нагороджуються за:

  • визначний внесок у зміцнення обороноздатності та безпеки України, забезпечення її суверенітету і територіальної цілісності;
  • відважні і героїчні дії, виявлені під час виконання бойових завдань у зонах особливого стану, надзвичайного або воєнного стану, а також під час проведення антитерористичної операції.

Орденом  Богдана  Хмельницького  I  ступеня нагороджуються військовослужбовці  й  працівники  ЗСУ/інших законних військових формувань та інші особи за  визначні особисті заслуги в захисті державного суверенітету, територіальної     цілісності,   зміцненні обороноздатності та безпеки України. 

 

Орден “За мужність” — це державна нагорода України, яка вручається для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов’язку в умовах, пов’язаних з ризиком для життя. Орден також має три ступені: I, II та III, а вищим ступенем ордена є I ступінь. Нагороджують орденом послідовно, починаючи з ІІІ ступеня.  Можуть нагороджувати посмертно.



Подання до нагородження можуть зробити:

Президент України, 

Голова Верховної Ради, 

Прем’єр-міністр України, 

Голова Конституційного Суду , 

Голова Верховного Суду, 

Генеральний прокурор України, 

Голова Рахункової палати, 

Голова СБУ, 

Міністр оборони України,

Міністр внутрішніх справ України, 

Міністр закордонних справ України, 

Головнокомандувач ЗСУ, 

начальники інших Центральних органів виконавчої влади, 

керівники інших державних органів, 

голови державних адміністрацій, 

голови обласних, міських рад, інших органів місцевого самоврядування, 

громадські організації, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності та підпорядкування, 

а також громадяни України.

Подання подається до Адміністрації Президента на спеціальному бланку, який містить відомості про особу, яка пропонується до нагородження, її заслуги, обґрунтування пропозиції, дату і підпис особи, яка робить подання, а також додатки, що підтверджують це.

 

Процедура розгляду подання до нагородження орденом передбачає наступні етапи:

– Перевірка подання, достовірності відомостей про особу, яка пропонується до нагородження, та її заслуги, залучення за необхідності додаткових джерел інформації, підготовка висновку про доцільність нагородження, порівняння з аналогічними випадками нагородження.

– Направлення подання та висновку до Комісії, розгляд та прийняття рішення про рекомендацію або відхилення подання, направлення рішення до Президента.

– Підписання та оприлюднення указу Президента України про нагородження орденом в офіційних джерелах, повідомлення про нагородження особи, яка пропонувалася до нагородження, особи, яка робила подання, про результат розгляду.

– Вручення ордена нагородженій особі або її представнику, за наявності, урочистою церемонією, з внесенням відомостей про нагородження до особової справи та видачею посвідчення. Вручення державних нагород та документів про нагородження має  бути  проведено протягом двох місяців з дня набрання чинності указу Президента про нагородження.

 

Нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів або орденом “За мужність” трьох ступенів (тобто всіма від ІІІ до І) після 2014 року вважаються особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, і отримують право на пільги та виплати.

 

  • Для повних кавалерів ордену Богдана Хмельницького — щомісячна грошова виплата в розмірі 2 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня календарного року (у 2024 році 14 800 гривень). 

Для повних кавалерів ордену “За мужність” — щомісячна грошова виплата в розмірі 1 мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року (у 2024 році — 7400 гривень).

Члени сім’ї загиблих (померлих) громадян, які мали відповідні нагороди, також щомісяця отримуватимуть грошову допомогу в розмірі однієї мінімальної зарплати. 

До членів сім’ї у цьому випадку належать:

– батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, або мають право на пенсію незалежно від віку, на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або є особами з інвалідністю;

– діти, зокрема народжені до спливу 10 місяців з дня смерті особи, яка мала особливі заслуги перед Україною, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;

– діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти — до закінчення закладів освіти, але не більше ніж до 23 років, а діти-сироти — до  23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

 

Для оформлення виплат необхідно звернутися до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду із заявою, до якої долучити копії паспорта, ідентифікаційного номера, документа про присвоєння нагород, документа, що підтверджує безпосередню участь особи в захисті суверенітету й територіальної цілісності України, або оформити виплати через Портал електронних послуг ПФУ.

 

  • Надбавки до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, які вони отримують, у розмірі 70 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. 

 

  • Щорічна разова грошова виплата до Дня Незалежності. 

 

  • Пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету.

 

  • Першочергове безплатне особисте і безплатне членів сім’ї (дружини (чоловіка) і дітей віком до 18 років) обслуговування в амбулаторно-поліклінічних закладах усіх типів та видів, позачергова безплатна особиста і безплатна членів сім’ї (дружини (чоловіка) і дітей віком до 18 років) госпіталізація і лікування в стаціонарах, госпіталях, лікарнях, а також збереження безплатного обслуговування в поліклініках та інших медичних закладах, до яких вони були до виходу на пенсію. Зазначені пільги зберігаються за одним із подружжя, що пережило загиблу особу, і дітьми віком до 18 років.

 

  • Першочергове безплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення, що придбані за рецептами лікаря, доставка ліків додому (надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу).

 

  • Безплатне виготовлення і ремонт зубних протезів, крім виготовлених з дорогоцінних металів (надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу).

 

  • Безоплатне першочергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням.

 

  • Звільнення нагороджених і членів їхніх сімей, які проживають разом з ними, від квартирної плати незалежно від форми власності житлового фонду, від оплати комунальних послуг (водопостачання, каналізація, газ, електроенергія, гаряче водопостачання, центральне опалення, а в будинках, що не мають центрального опалення,  надання палива, придбаного в межах норм, установлених для продажу населенню, та інші види комунальних послуг), від оплати скрапленого балонного газу для побутових потреб, від плати за користування домашнім телефоном і позавідомчою охоронною сигналізацією житла незалежно від виду житлового фонду. Зазначені пільги зберігаються за дружиною (чоловіком), батьками померлих осіб (надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу).

 

  • Першочергове поліпшення житлових умов при наданні житла в будинках державного, у тому числі відомчого, і громадського житлового фонду з наданням при цьому додаткової жилої площі до 20 квадратних метрів.

 

  • Звільнення від оплати послуг за оформлення документів на право власності на квартиру при її приватизації.

 

  • Безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків (квартир).

 

  • Одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва.

 

  • Першочерговий відпуск місцевих будівельних матеріалів на будівництво індивідуальних жилих будинків і на капітальний ремонт житла.

 

  • Позачергове користування всіма видами послуг зв’язку, позачергове і безплатне встановлення домашніх телефонів, позачергове і безплатне обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації (надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу).

 

  • Першочергове придбання за рахунок власних коштів акцій за їх номінальною вартістю на половину суми виданих зазначеним в цій статті особам і членам їх сімей, що спільно проживають з ними, приватизаційних майнових сертифікатів.

 

  • Позачергове придбання квитків на всі види залізничного, водного, повітряного і автомобільного транспорту.

 

  • Щомісячна виплата грошової компенсації витрат на автомобільне паливо з розрахунку 50 літрів високооктанового бензину на місяць відповідно до діючих цін на паливо за наявності особистого транспортного засобу.

 

  • Позачергове користування всіма видами послуг підприємств торговельно-побутового обслуговування, при відвідуванні культурно-видовищних і спортивно-оздоровчих закладів.

 

  • Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників незалежно від часу роботи на підприємстві, в установі чи організації, першочергове працевлаштування при ліквідації підприємства, установи чи організації.

 

  • Безплатне навчання і перенавчання нових професій за місцем роботи в навчальних закладах системи державної підготовки і перепідготовки кадрів, а також у платних навчальних закладах і на курсах.

 

  • Щорічна оплачувана відпустка, а також додаткова відпустка без збереження заробітної плати терміном до трьох тижнів на рік у зручний час.

 

  • Безплатне поховання з військовими почестями померлої (загиблої) особи.

 

  • Спорудження на могилі померлого (загиблого) незалежно від часу смерті надгробка за встановленим Урядом України зразком. Додаткові витрати, пов’язані із зміною встановленого Урядом України зразка надгробка, оплачуються сім’єю померлого (загиблого) чи організацією-спонсором.

 

  • Виплата дружині (чоловіку) і дітям віком до 18 років у разі смерті (загибелі) одноразової допомоги в розмірі п’яти прожиткових мінімумів, затверджених законом на день смерті (загибелі), у розрахунку на місяць на одну особу.

 

  • Першочергове безоплатне забезпечення автомобілем осіб з інвалідністю (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.