110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Питання визнання особи, яка зникла безвісти, померлою   досить складне та делікатне. Цей статус є надважливим для родичів, також він впливає на юридичні відносини та майнові права.   В Україні ця процедура регламентується низкою нормативно-правових актів і вимагає суворого дотримання встановлених формальностей.

Нормативно-правова база

Основним нормативним актом, який регулює процедуру визнання особи померлою, є Цивільний кодекс України. Саме в ньому містяться загальні положення щодо обставин і порядку визнання фізичної особи померлою.

Крім того, детальніше процедуру розгляду таких справ регламентує Цивільний процесуальний кодекс України. Цей кодекс визначає підвідомчість справ, порядок подання позову, докази, які необхідно надати, та інші процесуальні питання.

Обставини для визнання особи померлою

 

 Якщо український військовий зник безвісти в зоні бойових дій на строк понад 2 роки, або щонайменше на 6 місяців, коли відомі обставини зникнення (брав участь у бойовій задачі та не повернувся), родина може звернутися до суду із заявою про визнання його померлим.

Це можуть бути, наприклад, катастрофи, стихійні лиха, бойові дії тощо.

Порядок визнання особи померлою

Для визнання військовослужбовця померлим потрібно звернутися в місцевий загальний суд із заявою про визнання особи померлою.

У заяві потрібно описати обставини, які дають підставу припускати, що військовослужбовець загинув, а також мету для оголошення військовослужбовця померлим. До заяви необхідно надати, відповідно до статті 318 ЦПК:

причини неможливості одержання та відновлення документів, що посвідчують факт смерті, або докази, що його підтверджують;

докази, що підтверджують викладені заявником обставини (свідчення очевидців, медичні документи про смерть);

довідку про неможливість відновлення втрачених документів (письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Позовна заява

Позовна заява повинна містити такі відомості:

найменування суду, до якого подається позов;

прізвище, ім’я та по батькові позивача, його місце проживання;

прізвище, ім’я та по батькові особи, яку просять визнати померлою;

прохання про визнання особи померлою;

обставини, які підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи або дають підставу вважати, що вона загинула;

докази, які підтверджують ці обставини (свідчення, довідки, витяги з реєстрів тощо). Такими доказами можуть бути:

довідка командира військової частини про те, що військовослужбовець приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії у складі військової частини;

акт службового розслідування по факту зникнення військовослужбовця;

наказ командира військової частини, за яким військовослужбовець вважається зниклим безвісти;

сповіщення районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про те, що особа зникла безвісти;

показання свідків.

 

Розгляд справи в суді

Під час розгляду справи суд досліджує всі наявні докази, заслуховує пояснення сторін та свідків.

Рішення суду

За результатами розгляду справи суд ухвалює рішення, яким може:

Рішення суду про визнання особи померлою набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Наслідки визнання особи померлою

Визнання особи померлою має ряд правових наслідків, зокрема:

припинення цивільних прав та обов’язків особи;

відкриття спадщини;

розподіл майна померлого між спадкоємцями;

родичі зниклого зможуть отримати одноразову грошову допомогу у зв’язку із загибеллю військовослужбовця.

 

Трагічні події війни в Україні призвели до того, що тисячі родин шукають своїх рідних, які зникли безвісти. Держава, громадські організації та міжнародні партнери об’єднали зусилля, щоб допомогти цим людям. У цій статті ми розповімо про те, куди звертатися за допомогою.

Національне інформаційне бюро (НІБ)

НІБ діє відповідно до міжнародного гуманітарного права, зокрема ст. 122 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими (ІІІ) та ст. 136 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни (IV).

Ключовою метою діяльності цього органу є збір – усіма можливими способами – та узагальнення даних про військовополонених, загиблих, зниклих безвісти, незаконно затриманих окупантами, зокрема і з-поміж мирного населення з обох сторін воєнних дій.

Контакти: 1648 або +38 (044) 287-81-65 (для дзвінків з-за кордону).

https://t.me/nib_uncp_bot – офіційний розшук за даними Національного інформаційного бюро.

Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ 

Основні завдання об’єднаного центру:

звільнення полонених оборонців України;

звільнення цивільних, які незаконно позбавлені волі внаслідок агресії проти України;

повернення незаконно депортованих дітей та дорослих, які утримуються під владою держави-агресора (її окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій);

репатріація тіл (останків) загиблих (померлих) у зв’язку із збройною агресією проти України.

Повноваження: створення та ведення обліку захоплених у полон, координація заходів щодо звільнення незаконно позбавлених волі та ведення переговорного процесу.

Контакти з питань координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі внаслідок агресії проти України:
E-mail: united_center@ssu.gov.ua, +38 (067) 650-83-32, +38 (098) 321-11-21 (Viber, WhatsApp, Telegram).

Міністерство внутрішніх справ України, зокрема

Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин)

Вносить інформацію до  Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Більшість інформації першочергово надходить до Нацполіції. Саме вона переносить усі прізвища до реєстру через подані заяви на пошук зниклих безвісти. 

Контакти: звернення на гарячу лінію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, приймаються з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 18:00, у суботу з 09:00 до 15:00 за коротким номером 1698.

Телефон приймальні : (044) 254-74-33.

Запис на особистий прийом до Уповноваженого: (044) 254-77-69.

Електронна пошта: bezvisty.info@mvs.gov.ua.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Контакти: гаряча лінія 0800-50-17-20 (безкоштовно), 044-299-74-08.

Міжнародний Комітет Червоного Хреста 

Є неупередженою, нейтральною та незалежною організацією, цілі й завдання якої мають виключно гуманітарний характер і полягають у захисті життя й гідності людей, які постраждали через збройні конфлікти та інші ситуації насильства, і наданні їм допомоги.

Контакти: гаряча лінія 0-800-300-155.

Правове регулювання: Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

 Медичне обслуговування

Якщо зникла безвісти особа прослужила у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах не менш як 20 календарних років, члени її сім’ї мають право

Поліпшення житловий умов

У позачерговому порядку в разі потреби поліпшення житлових умов надаються жилі приміщення сім’ям військовослужбовців, за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (ч. 3 ст. 12 Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями).

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг: 50% знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у житлових будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством. 

 Пільга надається, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. (ч. 5 ст. 12 Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями).

Військові, які мають вислугу на військовій службі не менше 17 років та потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку.

Органи місцевого самоврядування зобов’язані надавати земельні ділянки та в межах визначених законом повноважень допомогу в будівництві військовослужбовцям, батькам та членам сімей військовослужбовців, які пропали безвісти, якщо вони виявили бажання побудувати приватні жилі будинки. (ч. 6 ст. 12 Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями).

члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безоплатне одержання в приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду. (ч. 8 ст. 12 Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями).

Освіта дітей

Особа, у якої один з батьків (усиновлювачів) визнаний судом безвісно відсутнім при виконанні ним обов’язків військової служби, протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти зараховується поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів. (ч. 5 ст. 13 Право військовослужбовців та членів їх сімей на освіту).

 Місцеві ради надають позачергово місця дітям у дитячих закладах за місцем проживання. (ч. 5 ст. 18 Соціальні гарантії прав членів сімей військовослужбовців).

Пільга на проїзд

Батьки військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) у межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення встановленого зразка. Мають право на 50% знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону. (п. 4 ч. 3 ст. 14 Пільги військовослужбовцям та членам їх сімей).

 Пенсійне забезпечення

Правове регулювання: Закон України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. 

Батькам та неповнолітнім дітям, а також дітям-особам з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку) військовослужбовців, які пропали безвісти в період проходження військової служби, держава виплачує одноразову грошову компенсацію в розмірі суми державного страхування військовослужбовців з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів. (ч. 4 ст. 15 Пенсійне забезпечення і допомога).  .

Члени сімей зниклих безвісти мають право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника (ст. 36).