Фінансування першочергових соціальних видатків (проєкт № 6006 від 08.09.2021)
Повна назва. Проєкт Закону про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” (щодо збільшення фінансування першочергових соціальних видатків)
Номер і дата реєстрації: 6006 від 08.09.2021.
Ініціатори: Порошенко Петро Олексійович, Геращенко Ірина Володимирівна, Герасимов Артур Володимирович, Южаніна Ніна Петрівна, Павленко Ростислав Миколайович та інші (IX скликання).
Фракція: ЄС.
Мета: забезпечення фінансування першочергових соціальних потреб держави.
Зміст
- Проєкт передбачає створення у складі Державного бюджету України спеціального фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 на період дії карантину та впродовж 30 днів після його завершення. Сума коштів фонду, запропонована проєктом, складає 8 млрд 250 000 тис. грн та фінансується з коштів МВФ. Рішення про виділення коштів з фонду приймається КМУ за погодженням із профільним комітетом Верховної Ради України. Проєкт також закріплює напрями витрачання таких коштів (забезпечення лікарськими засобами, доплати медпрацівникам, закупівля вакцин тощо).
- Проєкт передбачає також фінансування коштом МВФ таких першочергових соціальних видатків:
- виплата пільг і субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, пільг на придбання твердого палива в грошовій формі;
- фінансування виплат пенсій та надбавок до них, покриття дефіциту Пенсійного фонду;
- за бюджетною програмою КПКВК 2101020 «Забезпечення діяльності Збройних Сил України, підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни» — додатково 10 млрд гривень (відповідно до пояснювальної записки, кошти будуть спрямовані на підвищення грошового забезпечення, збільшення матеріального забезпечення ЗСУ).
Позитив: проєкт ураховує принцип розподілу гілок влади та взаємного контролю органів державної влади.
Негатив: як зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту, до Дня Незалежності 24.08.2021 року Україна отримала від Міжнародного валютного фонду (МВФ) 2,7 млрд доларів у рамках програми спеціальних прав запозичень. Незрозумілими залишаються джерела покриття видатків, які перевищують указану суму.
Довідково: спеціальні права запозичення (СПЗ) — резервний та платіжний засіб, що емітується Міжнародним Валютним Фондом (МВФ). Існує лише в безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках. З моменту завершення Революції Гідності, з урахуванням трьох програм МВФ Stand-by 2014-2020 років, а також Механізму Розширеного Фінансування (EFF), Україна отримала фінансову підтримку від МВФ загальним обсягом 16,61 млрд дол. США (11,65 млрд СПЗ). Загалом у рамках співробітництва з МВФ Україна отримала 23,910.76 млрд СПЗ (еквівалент 35 млрд дол. США).
Техніко-юридичне зауваження: проєкт може потребувати погодження експертів МВФ.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.