110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

ЗАКОНОПРОЄКТ № 4033 від 02.09.2020 (основний)

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв’язку з народженням дитини

Ініціатори законопроєкту: Тимошенко Юлія Володимирівна, Євтушок Сергій Миколайович, Цимбалюк Михайло Михайлович.

Суть законопроєкту: надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв’язку з народженням дитини.

Зміни, що пропонуються:

  1. Внести зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України “Про відпустки”, встановивши новий вид соціальної відпустки оплачувана відпустка для чоловіків у зв’язку з народженням дитини.
  2. Оплачувана відпустка надається на 10 календарних днів. Роботодавець своїм коштом має право надати чоловікам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати більше ніж на 10 днів.
  3. Оформити відпустку можна, подавши заяву та відповідний документ закладу охорони здоров’я, починаючи з дня пологів дружини.
  4. Заробітна плата виплачується чоловікам за час такої відпустки протягом п’яти днів після дня пологів дружини.    
  5. Роботодавець зобов’язаний об’єднати таку соціальну відпустку із щорічною на прохання працівника (незалежно від тривалості його роботи в поточному робочому році).
  6. Витрати, пов’язані з оплатою цієї відпустки, здійснюються підприємств, з коштів, призначених на оплату праці, або  коштом фізичної особи, у якої чоловік  працює за трудовим договором.     

Наразі вже зареєстровано два законопроєкти, які також мають на меті надання відпустки у зв’язку з народженням дитини. Ідеться про проєкт закону № 3695 від 19.06.2020 та альтернативний до нього № 3695-1 від 02.07.2020. Ці законопроєкти пропонують надавати таку відпустку до 14 днів  одному з визначених членів родини (тобто не лише чоловікам).

Висновки до законопроєкту

Позитив: забезпечення підтримки для матері з боку чоловіка в післяродовий період.

Негатив: обов’язок, а не право роботодавця на вимогу працівника до цієї додаткової відпустки приєднати щорічну основну незалежно від пропрацьованого часу в році. По-перше, це може знизити продуктивність підприємства, по-друге, така норма може суперечити принципам справедливості та ст. 10 Закону України “Про відпустки”. Обмежене коло родичів (лише чоловіки), які мають право скористатися такою відпусткою, може не виконати основну мету законопроєкту підтримка матері в післяродовий період, у разі, якщо вона проживає без чоловіка з іншими родичами, які  не мають права на відповідну гарантію.

Позиція Юридичної сотні: відхилити.