Додаткова оплачувана відпустка чоловікам у зв’язку з народженням дитини (№ 4033 від 02.09.2020)
ЗАКОНОПРОЄКТ № 4033 від 02.09.2020 (основний)
Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв’язку з народженням дитини
Ініціатори законопроєкту: Тимошенко Юлія Володимирівна, Євтушок Сергій Миколайович, Цимбалюк Михайло Михайлович.
Суть законопроєкту: надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв’язку з народженням дитини.
Зміни, що пропонуються:
- Внести зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України “Про відпустки”, встановивши новий вид соціальної відпустки — оплачувана відпустка для чоловіків у зв’язку з народженням дитини.
- Оплачувана відпустка надається на 10 календарних днів. Роботодавець своїм коштом має право надати чоловікам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати більше ніж на 10 днів.
- Оформити відпустку можна, подавши заяву та відповідний документ закладу охорони здоров’я, починаючи з дня пологів дружини.
- Заробітна плата виплачується чоловікам за час такої відпустки протягом п’яти днів після дня пологів дружини.
- Роботодавець зобов’язаний об’єднати таку соціальну відпустку із щорічною на прохання працівника (незалежно від тривалості його роботи в поточному робочому році).
- Витрати, пов’язані з оплатою цієї відпустки, здійснюються підприємств, з коштів, призначених на оплату праці, або коштом фізичної особи, у якої чоловік працює за трудовим договором.
Наразі вже зареєстровано два законопроєкти, які також мають на меті надання відпустки у зв’язку з народженням дитини. Ідеться про проєкт закону № 3695 від 19.06.2020 та альтернативний до нього № 3695-1 від 02.07.2020. Ці законопроєкти пропонують надавати таку відпустку до 14 днів одному з визначених членів родини (тобто не лише чоловікам).
Висновки до законопроєкту
Позитив: забезпечення підтримки для матері з боку чоловіка в післяродовий період.
Негатив: обов’язок, а не право роботодавця на вимогу працівника до цієї додаткової відпустки приєднати щорічну основну незалежно від пропрацьованого часу в році. По-перше, це може знизити продуктивність підприємства, по-друге, така норма може суперечити принципам справедливості та ст. 10 Закону України “Про відпустки”. Обмежене коло родичів (лише чоловіки), які мають право скористатися такою відпусткою, може не виконати основну мету законопроєкту — підтримка матері в післяродовий період, у разі, якщо вона проживає без чоловіка з іншими родичами, які не мають права на відповідну гарантію.
Позиція Юридичної сотні: відхилити.