110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Дайджест новин у сфері підприємництва від 17 травня 2021 року

YS Insta Digest 17 05

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

18 травня 2021

Дайджест новин для ветеранів-підприємців.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2021/05/YS_insta_digest_17-05.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/tm_pb_image][tm_pb_text admin_label=”Text”]

Проєкти НПА

Проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання виведення ринку праці з тіні (№5466 від 05.05.2021)

Проєкт пропонує наступне:

 • уведення максимальної кількості штатних працівників, які можуть одночасно перебувати  в трудових відносинах із фізичною особою-підприємцем із числа  платників єдиного податку 1 групи, до 3 осіб;
 • збільшення максимальної кількості штатних працівників, які можуть одночасно перебувати  в трудових відносинах із фізичною особою-підприємцем із числа  платників єдиного податку, з 10 до 20 осіб;
 • збільшення граничних обсягів доходів, що дають право застосування  спрощеної системи оподаткування платників єдиного податку 1-3 групи, на 85 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року за кожного штатного працівника, з основною заробітною платою не менше подвійного розміру мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня календарного року;
 • закріплення максимально допустимого граничного розміру обсягу доходу при застосуванні даного механізму:

1) перша група (фізичні особи-підприємці) до 422 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

2) друга група (фізичні особи-підприємці) до 1089 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

3) третя група (фізичні особи-підприємці) до 3300 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. 

 

Реєстрація ФОП в автоматичному режимі 

Відповідно до постанови КМУ від 28 квітня 2021 р. № 418 “Про реалізацію експериментального проекту щодо державної реєстрації фізичної особи підприємцем в автоматичному режимі” державна реєстрація буде можлива за власною ініціативою особи в автоматичному режимі без участі державного реєстратора (із застосуванням кваліфікованого електронного підпису). Заяву про взяття на облік ФОП може подати повнолітня дієздатна особа громадянин України, якому присвоєно ідентифікаційний код платника податків через портал “Дія”. Сформована та підписана за допомогою кваліфікованого електронного підпису заява передається до Єдиного державного реєстру для державної реєстрації ФОП. 

За результатом проведеної державної реєстрації програмними засобами Єдиного державного реєстру в автоматичному режимі формується виписка з нього, яка буде доступна заявникові в особистому кабінеті на порталі “Дія”.

 

Звільнення ФОП від сплати ЄСВ у зв’язку з виходом на пенсію чи набуттям статусу особи з інвалідністю 

Фізична особа-підприємець, який набув право на пенсію за віком або має статус особи з інвалідністю (незалежно від віку), отримує пенсію або соціальну допомогу, може сплачувати ЄСВ на власний розсуд (добровільно). Оскільки Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” не передбачає пропорційного розрахунку бази нарахування єдиного внеску, то місяць, у якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, або досягла віку, установленого ст. 26 Закону № 1058, та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується ЄСВ. Детальніше у роз’ясненні ГУ ДПС у Львівській області. 

 

Про терміни звільнення ФОП на спрощеній системі оподаткування від сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що Законом України від 04 грудня 2020 року № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» передбачені пільги для фізичних осіб-підприємців (ФОП) платників єдиного податку першої групи. 

Так, платники єдиного податку першої групи тимчасово звільняються:

 •  від сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року (крім випадків порушення умов застосування першої групи платників єдиного податку);
 •  від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) за періоди з 01 по 31 грудня 2020 року, з 01 по 31 січня, з 01 по 28 лютого, з 01 по 31 березня, з 01 по 30 квітня та з 01 по 31 травня 2021 року за себе (тобто норма не поширюється на сплату ЄСВ за найманих працівників). 

Для ФОП, які не сплачували страхові внески за вказані періоди, такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено в розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. 

Отже, уперше такі ФОП сплачуватимуть єдиний податок у червні 2021 року, а єдиний внесок – у липні 2021 року.

 

Виділено 600 мільйонів гривень на компенсації підприємцям

Отримати допомогу від держави можна впродовж 30 днів із дня запровадження «червоної» зони в регіоні. Якщо область була віднесена до «червоної» зони протягом лютого – березня, то звернутися по фінансову допомогу можна через портал або застосунок “Дія”до 19 травня.

 

Пропонують запровадити інститут бізнес-омбудсмена

В Україні пропонують запровадити інститут бізнес-омбудсмена. Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку в режимі відеоконференції розглянув доопрацьований проєкт закону про установу бізнес-омбудсмена в Україні (№ 3607). До його обов’язків належатиме урядування публічних суб’єктів, усунення недобросовісної поведінки в досудовому порядку й запобігання їй, реагування на корупційні прояви, покращення умов та спрощення порядку провадження підприємницької діяльності, а також усунення перешкод у розвитку підприємництва в Україні. Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроєкт у другому читанні та в цілому з техніко-юридичним опрацюванням.

 

Уряд затвердив зміни до Податкового кодексу

КМУ на позачерговому засіданні схвалило законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», яким уносяться зміни до Податкового кодексу України.

Мінфін зазначає на Урядовому порталі, що основною метою цих змін є забезпечення збалансованості бюджетних надходжень шляхом протидії схемам з ухилення від оподаткування, створення прозорого конкурентного середовища, підвищення ефективності використання економічних ресурсів країни.

ПКУ надається право внесення до парламенту до 1 червня, у разі необхідності, законопроєкту щодо ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях (акцизного податку, екологічного податку та рентної плати) з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції.

Фактично такі зміни є ресурсними нормами та направлені на збалансованість бюджетних надходжень. Прийняття та реалізація положень законопроєкту сприятиме додатковим надходженням до бюджетів у розмірі понад 60 млрд грн на рік, у тому числі за рахунок:

 • приведення абсолютних значень розмірів ставок податків у відповідність до фактичного рівня макропоказників;
 • підвищення ефективності справляння рентних платежів із видобування корисних копалин та акцизного податку;
 • протидії «скруткам», неповерненню валютної виручки;
 • підвищення повноти сплати податків та ефективності адміністрування податкового боргу.

Законопроєкт містить і низку норм, спрямованих на покращення умов для ведення бізнесу. Також для підприємців та громадян законопроєктом запропоновано звільнення від ПДФО коштів державної підтримки, отриманої не безпосередньо з бюджету, а від Фонду розвитку підприємництва або Фонду розвитку інновацій (державні програми «Доступна іпотека 7%» та «Доступні кредити 5-7-9%»). 

 

Новий вид оплачуваної відпустки

9 травня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері і батька у догляді за дитиною». Зокрема, документ усуває законодавчі прогалини, що обмежують право батька на відпустку для догляду за дитиною. Закон передбачає введення нової одноразової відпустки при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується коштом роботодавця. Така відпустка надаватиметься комусь одному: чоловіку, дружина якого народила дитину; батькові дитини, якщо він не одружений із матір’ю дитини, але проживає спільно; бабусі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за нею. Закон також визначає відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожних батька і матері. Також установлено право працівників обох статей, які мають дітей  з інвалідністю або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи “А” I групи, на додаткову відпустку.

 

Підтвердження статусу підприємця

Головне управління ДПС у Житомирській області на офіційному сайті нагадує, що, відповідно до ст. 1 Закону України від 06 вересня 2012 року «Про адміністративні послуги» зі змінами та доповненнями, адміністративна послуга – результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону. Суб’єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а в разі, якщо суб’єктом надання є посадова особа, – органом, якому вона підпорядковується. 

З метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 755) створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР).

Відповідно до статті 6 Закону №755, до повноважень державного реєстратора входить, зокрема забезпечення ведення ЄДР.

Відомості, що містяться в ЄДР, є відкритими й загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом , за надання їх стягується плата.

 

Як сплатити податок на нерухоме майно в разі здавання нерухомості в оренду ?

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичної особи, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Платники податку мають можливість звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних, зокрема щодо об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їхніх часток, що перебувають у їхній власності, права на користування пільгою зі сплати податку.

Отже, якщо фізична особа, власник об’єкта житлової нерухомості, протягом кількох місяців звітного року здавала об’єкт житлової нерухомості в оренду, пільга зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на такий об’єкт не застосовується, починаючи з того місяця, у якому фактично об’єкт здавався в оренду, та до кінця місяця, у якому припинено здавання в оренду такого об’єкта.

 

До 10 червня можна списати пеню та штрафи

ГУ ДПС у Вінницькій області на офіційному інтернет-ресурсі нагадує, що такою можливістю мають право скористатися платники, які в повному обсязі грошовими коштами погасять наявні суми податкового боргу, що виник станом на 01 листопада 2020 року. Також обов’язковою умовою для проведення списання нарахованих штрафів є своєчасна сплата поточних податкових зобов’язань у повному обсязі. Для того, щоб скористатися даною законодавчою нормою, платники мають подати заяву до податкового органу за місцем реєстрації. 

Заяву слід подати до 10 червня 2021 року. 

 

 ФОПи тепер можуть надавати готельні послуги 

Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про туризм” щодо розширення кола суб’єктів надання готельних послуг.

Зокрема, законом включено ФОП до кола суб’єктів надання готельних послуг. 

Готелем вважатиметься засіб тимчасового розміщення, що складається із шести і більше номерів та в якому суб’єктом господарювання надаються готельні послуги.

Установлення об’єктам туристичної інфраструктури (готелям, іншим засобам тимчасового розміщення, закладам харчування, курортним закладам тощо) відповідної категорії здійснюється за заявою суб’єктів господарювання, що надають відповідні послуги. Категорія готелю встановлюється на п’ять років.

Крім того, забороняється надавати послуги з тимчасового розміщення без наявності свідоцтва про встановлення відповідної категорії.

 

Хто зможе купувати землю в Україні з 1 липня 2021 року?

Про це розповів Мін’юст на офіційній сторінці в facebook.

Уже з 1 липня цього року набере чинності Закон України від 31.03.2020 № 552-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”, який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Проте із цього дня ще не кожен охочий зможе придбати ділянку. Лише українці як фізичні особи, і лише до 100 га в одні руки. Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. При цьому ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

А вже із січня 2024 року купувати землю зможуть і компанії, але не більше ніж 10 000 га.

Банк може отримати землю у власність лише як заставне майно й повинен продати за  роки.

Які особливості купівлі-продажу сільськогосподарської землі?

 1. Перевірка покупця нотаріусом.

Покупця будуть перевіряти на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Перевірка проводиться з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність таким вимогам – нотаріус відмовлятиме в посвідченні угоди. А ще набувача або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками, оскільки визначається перелік осіб, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

 1. Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни сільськогосподарських земельних ділянок за цивільно-правовими угодами, провадяться в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банківській установі.
 2. Джерела походження коштів для купівлі земельної ділянки повинні бути документально підтверджені.
 3. При відкритті ринку землі буде заборонено:

продаж землі іноземцям до рішення референдуму;

продавати державні та комунальні землі;

продавати землю, що розташована ближче ніж 50 км до держкордону;

продавати землю росіянам та представникам терористів;

продавати землю компаніям-офшорам.

 

Органи місцевого самоврядування більше не мають права проводити перевірки роботодавців 

 

27 квітня 2021 року набув чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання”, який скасовує право для органів місцевого самоврядування проводити перевірки роботодавців.

Відтепер органи місцевого самоврядування можуть лише виступати з ініціативою щодо здійснення державної перевірки на підприємствах, що не перебувають у комунальній власності, а також стосовно фізичних осіб-підприємців, які використовують працю найманих працівників.

Також закон вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими за невиконання законних вимог або недопущення посадових осіб Держпраці та його територіальних органів, або недопущення їхніх посадових осіб до здійснення заходів державного нагляду передбачено штраф для посадових осіб від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн).

 

Штраф за невидачу фіскального чеку зросте

Згідно з п. 1 ст. 17 ЗУ “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачена штрафна санкція за порушення, учинене вперше, у розмірі 10% вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг) та 50% за кожне наступне порушення.

Варто зауважити, що такий штраф застосовується тимчасово, до 1 січня 2022 року (п. 11 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону). З 2022 року штрафи зростуть до 100 та 150 відсотків.

 

Чи можна зареєструвати податкову накладну у вихідний чи святковий день?

Головне управління ДПС у Тернопільській області нагадує, що відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, передбачено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки ЄРПН, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Отже, якщо граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

 

Судова практика

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 28 квітня 2021 року ухвалив постанову в справі  № 520/3314/19 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Харківській області щодо проведення фактичної перевірки ФОП. Визнаючи протиправним рішення ГУ ДПС, Верховний Суд виходив із таких обставин:

 1. Підставою для прийняття спірного наказу слугувала доповідна записка начальника управління податків і зборів із фізичних осіб на ім`я заступника начальника ГУ ДПС у Харківській області. Указана доповідна записка не може слугувати підставою для призначення фактичної перевірки, оскільки її наявність не свідчить про отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання позивачем праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин. Така записка повинна містити інформацію про хоча й можливі, проте конкретні порушення позивачем законодавства, контроль за яким покладено на податкові органи. Аналогічна правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 18 грудня 2018 року по справі №820/4891/18.
 2. Перевірка використання ФОП праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин здійснювалась шляхом «візуального спостереження», тобто з порушенням порядку ведення фактичної перевірки, визначеного статтею 80 ПК України.

Касаційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області було залишено без задоволення.

 

[/tm_pb_text][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Цей проєкт створено спільно з The International Foundation for Social Adaptation

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like