[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
22 липня 2020
Під час карантину було прийнято низку законодавчих змін, що врегульовали проведення судових засідань та встановили особливі процесуальні строки на час карантину.
[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/07/YS_sudovii–_protses_kovid.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/tm_pb_image][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» доповнено Кодекс адміністративного судочинства, Господарський процесуальний та Господарський кодекс, Цивільний процесуальний та Цивільний кодекс, Кодекс законів про працю та Сімейний кодекс. Зміни стосуються:
– автоматичного продовження строків звернення до суду та процесуальних строків у цивільних, господарських та адміністративних справах на строк дії карантину;
– продовження на строк дії карантину строку апеляційного оскарження;
– продовження строків позовної давності, визначені Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України;
– надання учасникам цивільних, господарських та адміністративних справ права брати участь у судовому розгляді в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
У відповідності до Закону на час проведення карантинних заходів продовжено всі процесуальні строки, що визначені процесуальними кодексами України, за виключенням Кримінального процесуального кодексу України. Крім цього, регламентовано, що будь-який строк, встановлений судом у власному судовому рішенні, не може бути меншим за строк карантину.
Для прикладу, якщо перебіг строку на апеляційне оскарження розпочався після 2 квітня квітня 2020 року, то з урахуванням дії описаного вище Закону після закінчення карантину з наступного дня потрібно буде обчислювати строк на апеляційне оскарження, визначений законом, тобто 30 днів. Фактично це означає, що судові рішення, строк апеляційного оскарження яких НЕ закінчився до 02 квітня 2020 року, НЕ набиратимуть чинності до закінчення карантину .
Виконавчі листи на виконання рішення суду можуть бути видані лише в разі набрання рішенням суду законної сили, крім судових рішень, які підлягають негайному виконанню. Тому виконавчі листи за такими рішеннями не видаватимуться до припинення зазначених обставин.
Як ми бачимо з наведеного прикладу даний нормативний акт не враховував можливість продовження карантину на довгі терміни й фактично створив підґрунтя для блокування судової системи вцілому. Для вирішення даної ситуації 18.06.2020 р. у Верховній раді України було прийнято Закон «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (законопроєкт №3383).
Закон вступив в силу 17 липня 2020 року.
Законом удосконалено норми Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону передбачено, що процесуальні строки, які були в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Отже, для усіх судових рішень, що були прийняті після 2 квітня 2020 року та не вступили в силу через карантинні обмеження та продовжений строк подання апеляційних скарг надається 20 днів від дати набрання чинності цим Законом.
Проєкт виконується за підтримки Embassy of Canada in Ukraine #CanadaFundUA
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]
Немає додаткових матеріалів за цією темою