110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт закону “Про внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”

5121 від 19.02.2021

Ініціатори: Павлюк Максим Васильович, Бужанський Максим Аркадійович, Бакумов Олександр Сергійович, Гринчук Оксана Анатоліївна, Нагаєвський Артем Сергійович та ін.

Фракції: Слуга народу, Голос.

Мета проєкту: 

  • урегулювати законодавчі прогалини щодо такого виду заохочення, як зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення; 
  • унести зміни до умов пониження в посаді або звільнення в разі попередження про неповну службову відповідність; 
  • визначити повноваження командира корпусу, командувача військ оперативного командування, командувача виду, окремого роду військ  у контексті застосування ними дисциплінарних стягнень.

Основний зміст

Запропоновано внести такі зміни до Дисциплінарного статуту ЗСУ:

Доповнити перелік заохочень зняттям раніше накладеного дисциплінарного стягнення, застосовувати яке має право той командир, який наклав стягнення, та його прямий начальник. Одночасно може бути зняте лише одне дисциплінарне стягнення.

Установити, що військовослужбовця, до якого було застосоване стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, можуть звільнити або перемістити на нижчу посаду в разі наявності однієї з таких умов (а не за сукупністю їх, як зараз): 

  • якщо він не виправив своєї поведінки;
  • якщо він учинив нове правопорушення. 

Визначити повноваження командира корпусу, командувача військ оперативного командування, командувача виду, окремого роду військ  у контексті застосування ними дисциплінарних стягнень.

Переваги:

на гарячу лінію ГО “Юридична сотня” часто звертаються військовослужбовці з проблемою обмеження виплати щомісячних премій на весь строк накладення стягнень, хоча це суперечить вимогам наказу МОУ від 07.06.2018 № 260, який установлює, що преміювання в зменшених розмірах здійснюється лише за календарний місяць, у якому накладено стягнення. Обмеження тривалості стягнення як застосування заохочення може зменшити кількість випадків порушень прав військовослужбовців і позитивно вплинути на рівень довіри до командування.

Недоліки:

відповідно до проєкту, зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення ― пониження в посаді ― застосовується без поновлення військовослужбовця на попередній посаді. Може скластися така ситуація, що військовослужбовця неправомірно понизили в посаді, але він оскаржив неправомірні дії командування. У такому разі його можуть поновити в посаді, як це відбувається зараз, але існує ризик, що командування просто застосує заохочення у вигляді зняття накладеного стягнення та залишить військовослужбовця на посаді, на яку його понизили.

Техніко-юридичне зауваження:

проєкт установлює, що військовослужбовця, до якого було застосоване стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, можуть звільнити або перемістити на нижчу посаду в разі, якщо він не виправив своєї поведінки (без учинення нового правопорушення), проте не визначено, які саме критерії будуть братися до уваги командиром під час установлення факту незадовільної поведінки. Це надає дискрецію начальству, яке з особистих неприязних переконань може зловживати такими повноваженнями.

Довідкова інформація, статистика:

Таке заохочення, як зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення, до кінця 2019 року було в Дисциплінарному статуті ЗСУ, проте ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби» від 17.10.2019 № 205-IX було виключено таку заохочувальну норму.

Рекомендація Юридичної сотні: може бути підтриманий.