110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Зміна системи державних нагород (5829 від 26.07.2021)

Повна назва проєкту. Проєкт Закону про внесення змін до Закону України “Про державні нагороди України” щодо удосконалення системи державних нагород України

 

Ініціатори: Тарасенко Тарас Петрович, Остапенко Анатолій Дмитрович. 

Фракція: “Слуга народу”.

Мета проєкту: створити умови для повноцінного функціонування системи державних нагород України в умовах сучасності.

Основний зміст: 

Переваги 

Проєкт передбачає:

Недоліки 

Законопроєкт має певні недопрацювання, зокрема не передбачено нагородження військовослужбовців правоохоронних органів орденом Богдана Хмельницького І, ІІ, ІІІ ступенів. Уточнення потребує поняття “героїчний вчинок”, за який передбачено нагороди Хрест “Честь і слава” та Хрест “Гідність та честь”. 

Серед підстав для позбавлення державних нагород є “здійснення нагородженим вчинків, які роблять його негідним державної нагороди”, проте не тлумачиться і ніяк не уточнюється, які саме вчинки відносяться до цієї підстави або які ознаки вони повинні мати, що може створити поле для зловживань та маніпуляцій. 

Також у проєкті Закону не передбачені зміни до спеціального законодавства, де зазначені пільги та соціальні гарантії для осіб, нагороджених державними нагородами. Так, зокрема, незрозумілим є питання отримання пільг особами, які нагороджені хрестами. Необхідним є внесення змін до спеціального законодавства з урахуванням запропонованих проєктом Закону нових положень.

Позиція Державної прикордонної служби України. Проєкт Закону підтримується, проте з певними зауваженнями:

  1. для охоплення проєктом усіх осіб, які проходять військову службу пропонується передбачити формулювання «інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення» замість «та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України» (запропоноване ДПСУ формулювання застосовано в частині другій статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» і охоплює всі військові формування та правоохоронні органи, посади в яких комплектуються військовослужбовцями); 
  2. з метою зміни пострадянської термінології та у зв’язку з тим, що в Україні Указом Президента України від 14 жовтня 2014 року № 806, а також статтею 73 Кодексу законів про працю України встановлено свято — День захисника України, пропонується в абзаці четвертому статті 8 слова «медаль «захиснику Вітчизни» замінити словами «медаль захиснику України».

Техніко-юридичні зауваження. Проєктом Закону пропонується ліквідувати звання Герой України. При цьому не зазначається, яким чином така ліквідація вплине на пільги та соціальні гарантії осіб, які раніше були нагороджені таким званням. Існують ризики, що ситуація з отриманням пільг погіршиться.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.