110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”2_3″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Повна назва проєкту: Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо недискримінації вагітних жінок та інших осіб, які здійснюють догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Номер і дата реєстрації: 6069 від 17.09.2021.

Ініціатори:  Підласа Роксолана Андріївна, Василенко Леся Володимирівна, Корнієнко Олександр Сергійович, Кондратюк Олена Костянтинівна, Жмеренецький Олексій Сергійович та інші

Фракції: “Слуга народу”, “Голос”, Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.

Мета проєкту: дозволити залучення до надурочних робіт і робіт у вихідні дні та направлення у відрядження вагітних жінок, матерів, батьків або інших законних представників дитини до досягнення дитиною трирічного віку лише за їхньою письмовою згодою.

Основний зміст: пропонується викласти статтю 176 Кодексу законів про працю України в новій редакції і дозволити залучення до надурочних робіт і робіт у вихідні дні та направлення у відрядження вагітних жінок, матерів, батьків або інших законних представників дитини до досягнення дитиною трирічного віку лише за наявності письмової згоди такого працівника.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовці-жінки користуються всіма пільгами, передбаченими законодавством з питань соціального захисту жінок, охорони материнства і дитинства. Ці пільги поширюються на батьків із числа військовослужбовців, які виховують дітей без матері (у разі її смерті, позбавлення батьківських прав, на час перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я та в інших випадках відсутності материнського піклування про дітей).

Отже, цей законопроєкт покликаний надати право вибору військовослужбовцям-жінкам та деяким військовослужбовцям-чоловікам чи залучатися до надурочних робіт, робіт у вихідні дні та чи погоджуватися на відрядження. 

Переваги:  у нинішній редакції ст. 176 КЗпП існує пряма заборона залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні та направлення у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.

Таке формулювання статті є дискримінаційним з огляду на те, що у жінок відсутнє право вибору, чи їхати у відрядження або працювати  надурочно, у вихідні дні. Таким чином у деяких випадках вагітні жінки та жінки, що мають дітей віком до трьох років, позбавлені можливості отримати вищий дохід та змушені працювати неофіційно. Також заборона їздити у відрядження може призвести до обмеження можливостей щодо професійного розвитку та кар’єрного росту.

Разом із тим Кодекс законів про працю обмежує чоловіків у гарантіях дотримання їхніх сімейних прав та здійсненні обов’язків по догляду за дитиною, оскільки навіть одинокі чоловіки не мають можливості лишатися доглядати дитину, якщо роботодавець вирішить направити їх у відрядження. 

Таким чином, цей проєкт закону покликаний забезпечити право вибору в подібних ситуаціях для обох статей.

Недоліки: цей законопроєкт не вирішить проблему гендерної нерівності на військовій службі в частині надурочних робіт і робіт у вихідні дні та направлення у відрядження батьків дитини до досягнення нею трирічного віку, оскільки відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” таке право військовослужбовці-чоловіки мають лише у випадку відсутності матері (смерті, позбавлення батьківських прав тощо). 

Висновок комітету: опрацьовується в комітеті.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][tm_pb_column type=”1_3″][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]