110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Повна назва проєкту. Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення положень про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, скасування запобіжного заходу для проходження військової служби в умовах воєнного стану

Номер і дата реєстрації: 7494 від 27.06.2022.

Ініціатори: Маслов Денис Вячеславович, Бакумов Олександр Сергійович, Дирдін Максим Євгенович, Вельможний Сергій Анатолійович.

Фракції: “Слуга народу”, “Довіра”.

Мета проєкту: уточнення окремих положень Кримінального процесуального кодексу України про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, скасування запобіжного заходу для проходження військової служби в умовах воєнного стану.

Основний зміст 

  1. Проєкт закону пропонує уточнити положення статті 615-1 КПК України, передбачивши можливість відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, у якому не закінчено судове провадження. Крім того, у разі неможливості точного відновлення їх передбачена можливість відновити матеріали в обсязі, необхідному для ухвалення судового рішення.
  2. Неможливість точного відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження не може бути підставою для відмови в розгляді відповідного клопотання або підставою для закриття розгляду клопотання про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження.
  3. Доповнити частину третю статті 616 КПК України таким положенням: якщо особа, яку було звільнено з-під варти для проходження військової служби, отримала відмову від ТЦК та СП у проходженні військової служби або отримала висновок про непридатність до несення військової служби в умовах воєнного стану, це є підставою для подання прокурором клопотання про обрання стосовно цієї особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Переваги 

  1. Відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану є надзвичайно актуальним. Оскільки нині такої можливості немає, то внесення запропонованих змін покликане закрити цю прогалину і, як наслідок, дасть можливість відновлювати матеріали втраченого кримінального провадження в тому обсязі, який, на думку суду, буде достатнім для ухвалення судового рішення на відповідній стадії судового провадження. 
  2. Унесення змін до ч. 3 ст. 616 КПК також є необхідним з огляду на таке. Відповідно до цієї норми особи звільняються з-під варти з метою проходження військової служби. Якщо особа не вступає на військову службу з певних причин, у тому числі через відмову від ТЦК та СП чи отримання висновку про непридатність, тобто умова звільнення з-під варти не виконується, то виникають підстави для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Недоліки

Проблемою на практиці може стати зловживання суддями своїми повноваженнями, зважаючи на те, що судді надається право відновлювати матеріали втраченого кримінального провадження в тому обсязі, який, на його думку, буде достатнім для ухвалення судового рішення. Така оціночна категорія може поставити під загрозу принцип доведеності вини і, як наслідок, презумпцію невинуватості. 

Офіс Генерального прокурора та НАБУ загалом підтримують законопроєкт з пропозиціями: доповнити законопроєкт положеннями, які передбачають можливість відновлення втрачених матеріалів слідчим суддею, судом не лише за клопотанням сторін кримінального провадження, а й за власною ініціативою.

НАБУ вважає, що доцільно передбачити положення, відповідно до яких ТЦК та СП має поінформувати прокурора про відмову в проходженні військової служби особі з метою подальшого обрання запобіжного заходу щодо неї.

НАБУ зазначило, що запропоновані зміни фактично позбавляють можливості суд відмовити у відновленні матеріалів кримінального провадження, якщо зібраних матеріалів недостатньо для прийняття такого рішення. Згідно із запропонованою редакцією слідчий суддя, суд уповноважений прийняти рішення про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження повністю або частково; відновити матеріали втраченого кримінального провадження в обсязі, достатньому для ухвалення судового рішення, яким суд завершує відповідну стадію судового провадження. А тому вважає за доцільне надати суду можливість відмови у відновленні таких матеріалів із можливістю повторного звернення.

Законопроєкт підтримують Міноборони, ДБР, БЕБ, Національна поліція. Омбудсмен без зауважень.

ГНЕУ погоджується з доцільністю запропонованих у законопроєкті змін до КПК та підтримує його прийняття.

Комітет з питань правоохоронної діяльності прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України законопроєкт за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.