[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”2_3″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Повна назва. Проєкт Закону про внесення змін до статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”
Номер і дата реєстрації: №6482 від 28.12.2021.
Ініціатори: Бужанський Максим Аркадійович, Арсенюк Олег Олексійович, Мисягін Юрій Михайлович, Вінтоняк Олена Василівна, Пуртова Анна Анатоліївна та інші (IX скликання).
Фракції: ПП “Слуга народу”, група “Довіра”, “За майбутнє”, позафракційні народні депутати.
Мета: удосконалення вимог до порядку взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних для уникнення підстав для перевантаження ТЦК та СП, накладення санкцій на жінок.
Зміст
Відповідно до проєкту, жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю (що визначається Міністерством оборони України), та придатні до військової служби за станом здоров’я, можуть стати на військовий облік за власним бажанням (добровільно). Жінки, які мають спеціальність/професію, споріднену з медичною діяльністю, обов’язково підлягають взяттю на військовий облік.
Позитив. Проєкт реагує на суспільний резонанс щодо військового обліку жінок.
Негатив. Проєкт передбачає можливість добровільно стати на облік для жінок, які мають споріднену з військово-обліковою професію або спеціальність та є придатними до військової служби за станом здоров`я. Однак проєкт не передбачає винятків щодо віку та стану здоров’я для жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з медичною діяльністю. Це може призвести до взяття на облік усіх жінок, які мають спеціальність або професію, дотичну до медичної діяльності, незалежно від стану їхнього здоров’я, що є порушенням прав людини.
Техніко-юридичне зауваження: з тексту проєкту незрозуміло, яким чином визначатиметься спорідненість спеціальності або професії жінки з медичною діяльністю, що потребуватиме додаткового підзаконного регулювання (яке законопроєкт наразі зазначає лише для спеціальностей та професій тих жінок, що можуть стати на військовий облік добровільно).
Громадська думка. Експерти “Центру спільних дій” зауважують: “Більшість ініціаторів законопроєкту голосували за військовий облік жінок більшості професій. І голосували весною 2021-ого, тому ця ініціатива виглядає трохи хаотично та суперечливо”.
Довідково. До цього проєкту надано також два альтернативних законопроєкти. Проєкт №6482-1 пропонує запровадити добровільний військовий облік для жінок, придатних до військової служби за станом здоров’я та віком, незалежно від їхніх професій/спеціальностей. При цьому жінки, що мають медичну спеціальність та/або професію, також беруться на військовий облік обов’язково. Винятків щодо стану здоров`я та віку в цьому випадку альтернативний законопроєкт також не передбачає.
Проєкт №6482-2 пропонує знову наділити КМУ, а не МОУ повноваженнями щодо визначення фаху, спорідненого з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Нагадаємо, у квітні 2021 року набув чинності Закон 1357-IX, який передав ці повноваження від КМУ до МОУ.
Жінки, фах яких відсутній у визначеному КМУ переліку, можуть стати на військовий облік добровільно: за офіцерськими званнями — до 50 років, в інших випадках — до 45.
При цьому поняття “фах” є синонімом “спеціальності” відповідно до наказу МОЗ від 05.06.2012 № 420 (наразі це єдиний НПА, де визначено поняття “фах”).
Проєкт пропонує визначати придатність жінок до військової служби не лише за віком і станом здоров`я, але й за сімейним станом, що суперечить принципу гендерної рівності (наразі така підстава для визначення придатності жінок до військової служби відсутня в законодавстві).
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати основний законопроєкт, альтернативні відхилити.
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][tm_pb_column type=”1_3″][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]