110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Соціальний захист осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною

Повна назва: Проєкт закону про внесення змін до статті 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”

Номер і дата реєстрації: 5105 від 18.02.2021.

Ініціатори: Тимошенко Юлія Володимирівна, Цимбалюк Михайло Михайлович, Волинець Михайло Якович (IX скликання).

Фракція: Батьківщина.

Мета проєкту: підвищення соціальних виплат для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Зміст

  • Проєкт передбачає збільшення розміру надбавок до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії до розміру 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (наразі розмір таких надбавок складає 70%). Станом на 2021 рік запропонований розмір становив би 2 476,6 грн замість 1 238,3 грн. Проте проєкт, у випадку його прийняття, набуде чинності 1 січня 2022 року, тому застосовуватимуться показники, передбачені в Державному бюджеті на наступний рік.
  • Проєкт скасовує залежність пільг із безоплатного одержання ліків, зубопротезування, звільнення від сплати житлово-комунальних платежів та безкоштовного встановлення квартирного телефона від розміру середньомісячного сукупного доходу сім`ї. 
  • Проєкт пропонує збільшити одноразову грошову допомогу другому з подружжя та дітям у випадку смерті особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною до 10 прожиткових мінімумів на одну особу (наразі розмір ОГД складає 5 прожиткових мінімумів).

Позитив

: Деякі положення проєкту спрямовані на виконання рішення Конституційного Суду України, який установив неконституційність обмеження пільг для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною розміром середньомісячного сукупного доходу сім’ї, який дає право на податкову соціальну пільгу.

У своєму рішенні КСУ визнав, що “встановивши умову для отримання окремих пільг, держава переклала обов’язок щодо соціального захисту учасників війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, на членів їхніх сімей, що не відповідає суті конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб. Такий підхід нівелює позитивний обов’язок держави щодо соціального захисту вказаних осіб та членів їхніх сімей”.

Негатив:

проєкт не містить фінансово-економічного обґрунтування, хоча збільшує бюджетні видатки, що суперечить вимогам Бюджетного кодексу України.

Техніко-юридичне зауваження:

Рішення Конституційного Суду України не потребує внесення додаткових змін для набрання ним чинності. Воно є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено, про що прямо зазначено в статті 1512 Конституції України.

Довідково

: за даними Мінветеранів, станом на 2020 рік 21 особа має статус особи з особливими заслугами перед Батьківщиною.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.