110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт Закону про внесення змін до статті 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо підвищення соціального захисту осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (№4009 від 01.09.2020)

Ініціатори: Тимошенко Юлія Володимирівна, Цимбалюк Михайло Михайлович, Лабунська Анжеліка Вікторівна, Євтушок Сергій Миколайович (IX скликання).

Суть: законопроєкт спрямований на збільшення обсягу пільг для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Зміст: Законопроєкт пропонує замінити розмір надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною з 70% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність на 70% фактичного прожиткового мінімуму. Пропонується також зміна  виплати членам сім’ї такої особи у випадку її смерті (з 5 прожиткових мінімумів до 5 фактичних прожиткових мінімумів) на одну особу.

Довідково: відповідно до статті 5 ЗУ “Про прожитковий мінімум” від 15.07.1999 року №966-ХІV для спостереження за динамікою рівня життя в Україні на основі статистичних даних про рівень споживчих цін центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, розраховує щомісяця фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу. Такий показник є статистичною величиною та не закладається до бюджетного законодавства.

Законопроєкт пропонує забезпечити надання пільг, а саме першочергове безоплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення, що придбані за рецептами лікаря, безоплатне виготовлення та ремонт зубних протезів, забезпечення безоплатним санаторно-курортним лікуванням, позачергове користування усіма видами послуг зв’язку, позачергове і безплатне встановлення домашніх телефонів, позачергове і безплатне обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації незалежно від рівня середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Позитив: законопроєкт спрямований на приведення законодавчих норм у відповідність вимогам рішенню КСУ № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року, де було зазначено, що “встановивши…умову для отримання окремих пільг, держава переклала обов’язок щодо соціального захисту учасників війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, на членів їхніх сімей, що не відповідає суті конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб. Такий підхід нівелює позитивний обов’язок держави щодо соціального захисту вказаних осіб та членів їхніх сімей”.

Негатив: законопроєкт не враховує відсутність показника фактичного прожиткового мінімуму в бюджетному законодавстві, не пропонує реального фінансово-економічного обґрунтування, натомість передбачає здійснення виплат у підвищеному розмірі завдяки комплексу заходів, розроблених КМУ, і спрямованих на недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та в офшорних зонах.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт у частині надання пільг особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною без урахування розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї.