110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”2_3″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Щорічна разова виплата до 5 травня

Повна назва проєкту. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня

Номер та дата реєстрації: №4683 від 29.01.2021.

Ініціатори: Зінкевич Яна Вадимівна, Констанкевич Ірина Мирославівна, Савчук Оксана Василівна, Березін Максим Юрійович, Лукашев Олександр Анатолійович та ін. (IX скликання).

Фракції та групи: “Європейська солідарність”, “За майбутнє”, “Слуга народу”, позафракційні, ОПЗЖ, “Довіра”, “Батьківщина”.

Мета проєкту: визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до рішень КСУ.

Зміст

  1. Для учасників бойових дій виплата допомоги до 5 травня передбачена проєктом у розмірі 80% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року (станом на 2021 рік ця сума складає 1415,2 грн). Такий самий розмір допомоги передбачений і для колишніх неповнолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання.
  2. Для осіб з інвалідністю внаслідок війни проєкт передбачає такі розміри виплат: особам з інвалідністю I групи – 240 відсотків (4245,6 грн), II групи – 210 відсотків (3714,9 грн), III групи – 180 відсотків (3184,2 грн) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року. Такий самий розмір виплати передбачений проєктом для колишніх малолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю.
  3. Виплата в розмірі 240% (4245,6 грн) від прожиткового мінімуму передбачена й  для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною.
  4. Для учасників війни проєкт передбачає допомогу в розмірі 25% прожиткового мінімуму (442,25 грн) для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року. Такий самий розмір виплати передбачається колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання в період Другої світової війни; особам, які були насильно вивезені для примусових робіт на територію Німеччини або її союзників, що перебували в стані війни з колишнім Союзом РСР, або на території окупованих Німеччиною інших держав; дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, які у зв’язку з патріотичною діяльністю їхніх  батьків зазнали репресій, фізичних розправ, гонінь.
  5. Для осіб, на яких поширюється чинність ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, зокрема членів сімей загиблих, виплата передбачена в розмірі 55% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року ( 972,95 грн). Такий самий розмір щорічної разової грошової допомоги передбачається не одруженим вдруге дружинам (чоловікам) померлих жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю.

Довідково

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, станом на 01.01.2021 складає 1769 грн відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”.

За розрахунками авторів, видатки на реалізацію проєкту складатимуть 1 млрд 379 млн  грн, що на 3 млн менше за нинішній обсяг видатків (передбачений у Державному бюджеті України).

Позитив

Проєкт ліквідує недоліки законодавства у сфері визначення виплати щорічної допомоги відповідно до вимог Бюджетного кодексу залежно від наявних фінансових ресурсів.

Негатив

Проєкт не спрямований на комплексне підвищення добробуту ветеранів (наприклад, у сфері забезпечення житлом або освіти). Проєкт зменшує розмір виплати для учасників війни та колишніх в’язнів місць примусового тримання (навіть порівняно з Постановою КМУ від 19 лютого 2020 р. № 112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”), що суперечить вимогам рішень КСУ щодо непогіршення правового становища пільговиків.

Довідково

Наразі загальний обсяг коштів, передбачений для виплат до 5 травня, набагато більший за державні програми для компенсації вартості житла для членів сімей загиблих (а також осіб з інвалідністю І та ІІ групи), осіб з інвалідністю ІІІ групи та УБД-ВПО, постраждалих учасників Революції Гідності та УБД на території інших держав разом.

Техніко-юридичне зауваження

Проєкт передбачає здійснення такої виплати до 5 травня, натомість в Україні Днем Захисника є 14 жовтня.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][tm_pb_column type=”1_3″][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]