110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт закону про публічні консультації (4254 від 23.10.2020)

Ініціатор: КМУ.

Суть: законопроєкт пропонує новий механізм вивчення громадської думки у сфері нормотворчої діяльності.

Зміст

  1. Законопроєкт передбачає механізм публічних консультацій щодо проєктів актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, а також законопроєктів, авторами яких є народні депутати.
  2. Публічні консультації  будуть проводитись у формі електронних консультацій шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті ВРУ тексту законопроєкту разом з обґрунтуванням необхідності його прийняття.
  3. Взяти участь у публічних консультаціях зможуть особи, які заповнять спеціальну форму на сайті ВРУ. 
  4. Законопроєкти та проєкти інших нормативно-правових актів, що передбачають надання пільг, переваг окремим суб’єктам господарювання, а також делегування повноважень державних органів, обов’язково підлягають процедурі публічних консультацій.

Позитив: механізм публічних консультацій дає можливість вивчення (уточнення) потреб різних заінтересованих сторін, а також отримання ідей, пропозицій, інноваційних підходів для вирішення проблемних питань.

Негатив: проєкт не містить правового регулювання щодо подальшого використання результатів публічних консультацій при підготовці проєкту НПА, не передбачає будь-яких запобіжників щодо маніпулювання таким механізмом. Обов’язково для публічних консультацій виносяться законопроєкти народних депутатів, у той час як для проєктів КМУ чи Президента їх не передбачено, що нівелює рівність учасників законодавчого процесу.

Довідково: законопроєкт №7453 від 27.12.2017, який опрацьовувався ВРУ 8 скликання, передбачав більш комплексне правове регулювання публічних консультацій.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.