110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Повна назва проєкту. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей встановлення юридичних фактів в умовах воєнного чи надзвичайного стану

Номер і дата реєстрації: №7310 від 21.04.2022. 

Ініціатори: Бабій Роман Вячеславович, Совгиря Ольга Володимирівна, Фріс Ігор Павлович, Ватрас Володимир Антонович, Горбенко Руслан Олександрович та ін. 

Фракції: “Слуга народу”, “За майбутнє”, “Голос”, “Довіра”, “Україна-Вперед!”, “За майбутнє”, “Наш край” та позафракційні депутати.

Мета проєкту: спрощений порядок установлення фактів народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан; роз’яснення підстав для надання пільг при сплаті судового збору заявниками у цій категорії справ.

Основний зміст 

Законопроєкт пропонує

  •  Унести зміни до Цивільного процесуального кодексу України задля запровадження спрощеної процедури встановлення юридичних фактів народження та смерті в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан.
  •  Уточнення норми стосовно пільг щодо сплати судового збору цієї категорії справ.

Переваги. Розширення правових підстав для надання пільг при сплаті судового збору заявниками в даних справах; негайне виконання судових рішень; можливість належної реєстрації фактів народження і смерті в період воєнного чи надзвичайного стану.

Недоліки 

  • Законопроєкт передбачає впровадження норми в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України. Треба зазначити, що правовий статус території України, на якій запроваджено воєнний стан, але яка не є тимчасово окупованою, та правовий статус тимчасово окупованої території і території, на якій ведуться бойові дії, суттєво відрізняються між собою. Але не на всіх територіях, які мають певні статуси, не функціонують органи державної реєстрації актів цивільного стану, тому дана пропозиція є актуальна для встановлення таких юридичних фактів на територіях, де внаслідок воєнного стану не функціонують органи державної реєстрації актів цивільного стану.
  • Виникнення колізій у разі оновлення норми, де передбачається подання до будь-якого суду України, що здійснює правосуддя. 
  • Подання заяви про встановлення факту смерті іншими заінтересованими особами (тобто невизначеним колом заявників) може погіршити права особи, щодо якої така заява подається, внаслідок зловживання правом.
  • Звільнення від судового збору за заявами про порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно не пов’язане з темою законопроєкту. 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини підтримує прийняття Законопроєкту.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.