Повна назва проєкту. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей встановлення юридичних фактів в умовах воєнного чи надзвичайного стану
Номер і дата реєстрації: №7310 від 21.04.2022.
Ініціатори: Бабій Роман Вячеславович, Совгиря Ольга Володимирівна, Фріс Ігор Павлович, Ватрас Володимир Антонович, Горбенко Руслан Олександрович та ін.
Фракції: “Слуга народу”, “За майбутнє”, “Голос”, “Довіра”, “Україна-Вперед!”, “За майбутнє”, “Наш край” та позафракційні депутати.
Мета проєкту: спрощений порядок установлення фактів народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан; роз’яснення підстав для надання пільг при сплаті судового збору заявниками у цій категорії справ.
Основний зміст
Законопроєкт пропонує
- Унести зміни до Цивільного процесуального кодексу України задля запровадження спрощеної процедури встановлення юридичних фактів народження та смерті в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан.
- Уточнення норми стосовно пільг щодо сплати судового збору цієї категорії справ.
Переваги. Розширення правових підстав для надання пільг при сплаті судового збору заявниками в даних справах; негайне виконання судових рішень; можливість належної реєстрації фактів народження і смерті в період воєнного чи надзвичайного стану.
Недоліки
- Законопроєкт передбачає впровадження норми в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України. Треба зазначити, що правовий статус території України, на якій запроваджено воєнний стан, але яка не є тимчасово окупованою, та правовий статус тимчасово окупованої території і території, на якій ведуться бойові дії, суттєво відрізняються між собою. Але не на всіх територіях, які мають певні статуси, не функціонують органи державної реєстрації актів цивільного стану, тому дана пропозиція є актуальна для встановлення таких юридичних фактів на територіях, де внаслідок воєнного стану не функціонують органи державної реєстрації актів цивільного стану.
- Виникнення колізій у разі оновлення норми, де передбачається подання до будь-якого суду України, що здійснює правосуддя.
- Подання заяви про встановлення факту смерті іншими заінтересованими особами (тобто невизначеним колом заявників) може погіршити права особи, щодо якої така заява подається, внаслідок зловживання правом.
- Звільнення від судового збору за заявами про порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно не пов’язане з темою законопроєкту.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини підтримує прийняття Законопроєкту.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.