110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Повна назва: Проєкт Закону про внесення змін до Закону України “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України” щодо військового поховального ритуалу
№ 4636-1 (альтернативний) від 08.02.2021

Ініціатори: Остапенко Анатолій Дмитрович, Безугла Мар’яна Володимирівна, Аліксійчук Олександр Васильович, Вагнєр Вікторія Олександрівна, Березін Максим Юрійович.
Фракція: Слуга народу.

Мета проєкту: ушанування пам’яті загиблих (померлих) військовослужбовців та деяких інших осіб шляхом оновлення процедури військового поховального ритуалу.

Основний зміст

Проєкт закону визначає категорії осіб, поховання яких здійснюється у формі військового поховального ритуалу:

  • військовослужбовців, які померли (загинули) під час захисту незалежності та територіальної цілісності України або виконання обов’язків військової служби (проходження служби);
  • померлих або загиблих УБД, які брали безпосередню участь в АТО/ООС;
  • осіб з інвалідністю внаслідок війни (пп. 1, 11 – 14 ч. 2 ст. 7 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”);
  • військовослужбовців, які були направлені для участі в миротворчих операціях;
  • борців за незалежність України у ХХ столітті (пп. 1-14 ст. 1 ЗУ “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”).

Поховальний ритуал не проводиться, якщо вказані особи загинули внаслідок вчинення ними злочину або самогубства.
Організація проведення військового поховального ритуалу, зокрема одержання дозволу від родичів, близьких осіб на організацію поховання за військовим поховальним ритуалом, покладається на начальника гарнізону, а його заступник зобов’язаний призначати почесні варти від військових частин і здійснювати контроль за їхньою підготовкою.
Проєкт акта пропонує викласти в новій редакції додаток 18 до Статуту гарнізонної та вартової служб, який деталізує загальну та спеціальну процедуру церемонії.

Переваги

Проєкт оновлює процедуру військового поховального ритуалу та перелік категорій, до яких вона застосовується.

Недоліки

Законопроєкт не включає до переліку категорій осіб, які мають право бути похованими відповідно до цього порядку, Героїв України, нагороджених орденом “Золота Зірка”, лицарів ордена Богдана Хмельницького та кавалерів ордена “За мужність”, хоча вказує на те, що особи зі званням Герой України та ті, які нагороджені орденами Богдана Хмельницького трьох ступенів або орденами “За мужність” трьох ступенів, мають право на поховання в порядку спеціальної церемонії.

Довідкова інформація

Цей проєкт є альтернативним до законопроєкту № 4636 від 25.01.2021 “Про внесення змін до Закону України “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України” щодо порядку організації та проведення військового поховального ритуалу”.
Від основного він відрізняється тим, що:

  • скорочує перелік категорій осіб, які мають право бути похованими відповідно до цього порядку. Так, до цього переліку не включено Героїв України, нагороджених орденом “Золота Зірка”, лицарів ордена Богдана Хмельницького та кавалерів ордена “За мужність”;
  • дещо видозмінює перелік категорій осіб, які можуть бути поховані за спеціальною церемонією. Згідно з альтернативним проєктом, такий ритуал може здійснюватися під час поховання осіб, які померли під час захисту незалежності та територіальної цілісності України, а також решти категорій, які визначені ст. 81 Статуту за умови, якщо їм присвоєно звання Героя України або вони нагороджені орденами Богдана Хмельницького трьох ступенів або орденами “За мужність” трьох ступенів. Основний проєкт має на меті здійснювати спеціальну церемонію в разі поховання осіб, які померли під час захисту незалежності та територіальної цілісності України, а також усіх осіб, яким присвоєно звання Героя України (нагороджених орденом “Золота Зірка”), або вони нагороджені орденами Богдана Хмельницького, або орденами “За мужність”;
  • основний законопроєкт є більш комплексним, адже містить додаткові схеми, зокрема: ноти до сигналу 1 “Пам’ять”, сигналу 2 для віддання військових почестей “Шана”; схему розміщення військовослужбовців почету та родичів загиблого (померлого) військовослужбовця, іншої особи на місці поховання під час проведення військового поховального ритуалу; конструкцію спускового механізму для опускання труни до поховальної ями, креслення, принципи роботи спускного механізму; схему складання Державного Прапора України під час проведення військового поховального ритуалу.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати основний законопроєкт № 4636.