110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Повна назва проєкту: Проєкт Закону про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій у разі втрати годувальника

Номер і дата реєстрації: 6417 від 10.12.2021

Ініціатор:  Кабінет Міністрів України

Мета проєкту: урегулювання питань, пов’язаних із пенсійним забезпеченням членів сімей колишніх військовослужбовців, у тому числі добровольців, загиблих (померлих) під час участі в АТО / ООС.

Основний зміст 

Законопроєктом визначається, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають у тому числі батьки та дружина (чоловік), якщо:

  1. вони досягли встановленого пенсійним законодавством віку, що дає право на призначення пенсії за віком, незалежно від тривалості страхового стажу;
  2. або досягли 65-річного віку у разі відсутності в особи права на пенсію за віком;
  3. або є особами з інвалідністю.

Пропонується збільшити розмір пенсії в разі втрати годувальника, яка призначається батькам, дружині/чоловіку, непрацездатному члену сім’ї, установивши такі розміри:

– якщо пенсія призначається батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові) або право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї загиблого (померлого) годувальника, у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї;

– якщо право на пенсію мають двоє і більше непрацездатних членів сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка) у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї;

При цьому такі пенсії з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім’ї не можуть бути нижчими двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Водночас передбачається, що пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному утриманцю, у тому числі батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові). За заявою уповноваженого представника членів сім’ї може бути призначена одна спільна пенсія. 

Переваги. Законопроєкт передбачає підвищення пенсій у разі втрати годувальника.

Також проєкт сприятиме покращенню соціального захисту членів сімей загиблих/померлих учасників АТО/ООС. Зараз, наприклад, батьки та дружина, які досягли пенсійного віку, можуть не мати права на призначення пенсії в разі втрати годувальника, якщо в них немає необхідного страхового стажу. Таким чином, вони позбавлені права на призначення обох пенсій: за віком та  в разі втрати годувальника. 

Законопроєкт має на меті вирішити це питання шляхом надання права на призначення пенсії в разі втрати годувальника після досягнення встановленого пенсійним законодавством віку, незалежно від тривалості страхового стажу або після досягненнями такими особами  65-річного віку у разі відсутності в особи права на пенсію за віком.

 

Рекомендація Юридичної сотні: прийняти законопроєкт.