110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо суспільно важливих послуг з перевезення пасажирів автомобільним та міським електричним транспортом” (4583 від 13.01.2021)
Ініціатор: КМУ.
Суть: проєкт спрямований на покращення якості транспортних послуг в Україні, забезпечення безпеки перевезень відповідно до Угоди між Україною та ЄС.
Зміст
Визначено, що транспортні послуги, які надаються міським електричним транспортом, є суспільно важливими та забезпечуються місцевими органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування.
Надання суспільно важливих послуг з перевезення пасажирів передбачене на компенсаційній основі. Така компенсація виплачуватиметься перевізникам за рахунок місцевих бюджетів.
Суспільно важливі транспортні послуги будуть надаватися з використанням міського електричного транспорту, пристосованого для перевезення пасажирів з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, насамперед тих, які пересуваються в кріслах колісних, а також обладнаного пристроями зовнішнього звукового інформування пасажирів із порушеннями зору про номер і кінцеву зупинку маршруту, звуковими та візуальними (текстовими) системами для інформування пасажирів із порушеннями зору та слуху про зупинки. Для послуг з перевезення, що надаються з використанням автобусів, передбачені ці ж вимоги, а також обов’язкова наявність GPS-трекера.
Проєкт пропонує максимальний строк дії договору між замовниками транспортних послуг та перевізниками – до десяти років для перевезення громадян тролейбусами та до п’ятнадцяти років — трамваями, поїздами метрополітену. Причому на замовника покладається обов’язок щорічно оприлюднювати звіт про виконання зобов’язань з організації надання транспортних послуг, інформацію про укладені договори та розміри наданої перевізникам компенсації. Для перевізника передбачений обов’язок щорічного звітування про дотримання якості надання послуг, кількість і типи отриманих скарг, заходи, ужиті для покращення ситуації. Замовлення транспортних послуг, відповідно до проєкту, здійснюватиметься згідно із законодавством про публічні закупівлі.
Довідково: міський електричний транспорт – складова частина єдиної транспортної системи, призначена для перевезення громадян трамваями, тролейбусами, поїздами метрополітену на маршрутах (лініях) відповідно до вимог життєзабезпечення населених пунктів.
Позитив: проєкт передбачає комплекс вимог до транспортних засобів перевізника, спрямований на покращення якості перевезень пасажирів (зокрема й маломобільних груп населення).
Негатив: види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням організатора перевезень, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Проєкт повинен передбачити для уповноважених осіб відповідальність у випадку невідповідності замовлення організатора перевезень вимогам законодавства щодо пільг на проїзд у пасажирському транспорті.
Проєкт передбачає фінансування системи суспільно важливих транспортних послуг за кошти місцевих бюджетів, що потенційно може призвести до різних термінів упровадження такої системи та недостатньої кількості належно обладнаних транспортних засобів у різних населених пунктах.
Проєкт не розмежовує повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади щодо надання суспільно важливих транспортних послуг, тому є ризик дублювання повноважень.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.