[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”Row”][tm_pb_column type=”2_3″][tm_pb_text admin_label=”Text”]
Повна назва: Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення розмірів оплати штрафів та грошових стягнень за адміністративні, кримінальні та інші порушення.
Номер і дата реєстрації: 5013 від 03.02.2021.
Ініціатор проєкту: Кабінет Міністрів України.
Мета проєкту: відповідно до пояснювальної записки, метою є перегляд підходів до визначення розмірів штрафів та грошових стягнень.
Проєкт змінює оцінку завданої адміністративним чи кримінальним порушенням шкоди із кратного розміру прожиткового мінімуму до кратного розміру базових величин для грошових платежів і стягнень. При цьому розмір кратності не змінюється (замість 20-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб буде застосовуватись 20-кратний розмір базової величини для грошових платежів і стягнень). Довідково: розмір базової величини, відповідно до проєкту, визначається станом на перше січня відповідного року.
Можливість застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні (особистої поруки чи зобов’язання, а також застави) теж залежатиме від кратних розмірів базових величин для грошових платежів і стягнень.
Проєкт пропонує виключити спори щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень стосовно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг із переліку спорів, які обов’язково розглядаються за правилами загального позовного провадження. Ці ж справи пропонується виключити з переліку тих, які розглядаються в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи. Останнє дасть змогу сторонам бути залученими до розгляду справи навіть у випадку її незначної складності.
Виплата винагороди викривачу буде здійснюватись лише у випадку, якщо розмір предмета злочину або заподіяної шкоди державі в шість тисяч чотириста двадцять і більше разів перевищують розмір базової величини для грошових платежів і стягнень. Наразі пороговим значенням для виплати є 5000 і більше розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проєкт упроваджує нову одиницю для розрахунку розміру заподіяної шкоди чи обчислення стягнень з огляду на соціальне призначення розміру прожиткового мінімуму для різних категорій осіб.
Відсутнє економічне обґрунтування збільшення кратності розміру заподіяної шкоди для виплати винагороди викривачеві. У проєкті відсутні критерії, за якими буде визначено розмір такої базової величини, що не відповідає принципу правової визначеності та передбачуваності, суперечить пріоритету захисту прав людини в кримінальному та адміністративному провадженнях.
Проєкт потребує узгодження з Міністерством фінансів України, оскільки матиме вплив на бюджетні показники. Окрім того, текст проєкту не повністю узгоджується з метою, яка зазначена в пояснювальній записці, оскільки розмір штрафів та інших стягнень, відповідно до тексту законопроєкту, продовжуватиме обчислюватись у кратному розмірі неоподатковуваного грошового мінімуму доходів громадян (17 грн), а також містить низку інших положень (щодо порядку розгляду справ стосовно соціальних виплат, пільг, пенсій тощо), які не відповідають назві та меті проєкту.
Доопрацювати законопроєкт.
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][tm_pb_column type=”1_3″][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]