110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”2_3″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за викрадення, привласнення, збут, підроблення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та/або використання завідомо підроблених таких документів (№3946 від 30.07.2020)

Ініціатор: Кабінет Міністрів України

Зміст

  1. Проєкт посилює кримінальну відповідальність за викрадення, привласнення, збут, підроблення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та/або використання завідомо підроблених таких документів. До документів, що підтверджують спеціальний статус особи, можуть належати, наприклад, посвідчення учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих. 

Таке діяння, за проєктом,  передбачає відповідальність у вигляді арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років. Використання або підроблення, а також придбання, збут або інша передача таких документів є кваліфікуючими ознаками вчиненого злочину та тягнуть за собою більш суворе покарання (від арешту на строк до шести місяців до позбавлення волі на строк до трьох років). 

Позитив: посилення відповідальності потенційно може зменшити кількість випадків підроблення, викрадення або використання загублених документів (серед іншого й ветеранських посвідчень, які дають право на отримання пільг).

Негатив: чинну статтю 357 Кримінального кодексу України пропонується доповнити таким діянням як “викрадення, привласнення, вимагання важливих особистих документів”. При тому, на відміну від визначення офіційних документів, яке наводиться у примітці до статті 358 Кримінального кодексу України, визначення чи вичерпних характеристик важливого особистого документа не наведено, що потенційно може призвести до суб’єктивного застосування цієї статті та виходу суду за межі дискреційних повноважень. Зауважимо, що поняття важливих особистих документів використовується і в чинній частині 3 ст. 357 КК України зараз.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

 

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][tm_pb_column type=”1_3″][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]