110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт закону про внесення змін до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” (4495 від 15.12.2020)

Ініціатори: Остапенко Анатолій Дмитрович, Завітневич Олександр Михайлович,  Тищенко Микола Миколайович, Бабенко Микола Вікторович, Третьякова Галина Миколаївна  та ін. (IX скликання).

Фракції: ПП “Слуга народу”, група “Довіра”.

Мета проєкту: удосконалення регулювання процедури пошуку осіб, зниклих безвісти, на національному рівні.

Зміст

  1. Проєкт пропонує розширити склад Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та включити до неї представників Мінветеранів і Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Голова комісії, відповідно до проєкту, обирається на три роки (наразі строк повноважень голови складає сім років).
  2. Мінветеранів матиме право вносити інформацію про зниклих безвісти до спеціального Реєстру, а також здійснювати розшук осіб, зниклих безвісти.
  3. Передбачено, що на засіданнях Комісії мають право бути присутніми уповноважені особи громадських об’єднань (не більше трьох осіб).

Позитив: проєкт скорочує строк повноважень Голови комісії, що може запобігти виникненню певних корупційних ризиків, і розширює повноваження Мінветеранів щодо розшуку та обліку осіб, які зникли безвісти, що може посилити результативність розшукових дій.

Негатив: обмеження щодо кількості присутніх представників громадських об’єднань може негативно вплинути на прозорість роботи Комісії, не окреслені  критерії, за якими визначатимуться представники громадськості (залежно від часу звернення щодо присутності, здійснених розшукових дій щодо особи, яка зникла безвісти, на волонтерських засадах, родичі зниклого безвісти тощо). 

Громадська думка: Н. Зарецька, керівник офісу Уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій: “законопроєкт, зареєстрований Верховною Радою України під №4495 у грудні 2020 року, якраз викликав суттєві запитання та зауваження в членів комісії. Наскільки в такому випадку ініційовані цим законопроєктом зміни будуть ефективні, наскільки вони будуть гарантовано покращувати роботу комісії?”

Висновок органів державної влади. Міністерство фінансів України вважає, що проєкт потребує доопрацювання, оскільки не надано фінансово-економічне обґрунтування, а надання Мінветеранів додаткових повноважень може потребувати додаткових бюджетних видатків. Міністерство оборони України підтримує проєкт без зауважень та пропозицій.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Виконавець: Звягінцева М.