110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Порушення прав і гарантій ветеранів війни та військових і рекомендації врегулювання проблемних аспектів

На сьомому році війни актуальність правового захисту військовослужбовців та ветеранів не зменшується. В українському суспільстві регулярно піднімається питання проблем реінтеграції ветеранів у цивільне життя, і порушення їхніх прав безперечно перешкоджають швидкому процесу повернення до мирного співіснування.

Громадська організація “Юридична сотня” з 2014 року надає безоплатну правову допомогу ветеранам та бере участь у розробленні змін до законодавства для покращення системи підтримки захисників та їхніх сімей. На гарячу лінію організації за правовими консультаціями звертаються щомісяця в середньому 1100 ветеранів та військовослужбовців з усіх регіонів країни. Гаряча лінія Юридичної сотні стала важливим щоденним зв’язком із ветеранами, що дає можливість відстежити рівень актуальності та тенденції до виникнення чи вирішення проблем.

У цьому звіті наведено короткий огляд найбільш затребуваних пільг протягом кількох останніх років. Основними джерелами даних є звернення на гарячу лінію Юридичної сотні, на електронну адресу, у соціальних мережах та через партнерські контакти. Такі теми були обрані для звіту командою юристів організації для того, щоб показати, що причиною порушення прав ветеранів часто є не лише непрофесійність надавачів послуг, але також і недосконалість законодавства, відсутність політичної волі до системного вирішення проблем, брак фінансування.

Наразі чинне законодавство, зокрема Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, передбачає широкий спектр гарантій. Але цей закон прийнятий ще в 1993 році й потребує системного доопрацювання, адже зміни, які в нього вносилися протягом цього періоду, є точковими й не вирішують проблеми ветеранів по факту.

Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” установлює низку пільг, що покликані вирішити проблеми, з якими ветерани стикаються після війни. Далеко не всі гарантії виконують свою функцію, а ті пільги, що відповідають меті, не реалізуються або реалізуються на неналежному рівні через недосконалий механізм. Деякі гарантії, кошти на які продовжують виділяти з Держбюджету, взагалі втратили свою актуальність, наприклад, позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів. Такі обставини свідчать про актуальність теми серед ветеранської спільноти.

Ці проблеми стосуються не лише осіб, які звільнені з військової служби, оскільки більшість чинних військовослужбовців також мають ветеранський статус та користуються пільгами, передбаченими законодавством. Неефективність соціального забезпечення може демотивувати їх та спонукати до звільнення, що також має негативний вплив на обороноздатність держави.

Метою дослідження є окреслення основних проблем, з якими стикаються ветерани після повернення з війни, та надання пропозицій, як їх можна вирішити. Для виконання поставленої мети в основу дослідження покладено такі завдання:

– аналіз статистики отриманих дзвінків на гарячу лінію ГО “ВПО “Юридична сотня”, які надійшли з вересня 2020 року по вересень 2021 року;

– виокремлення основних гарантій, які є найактуальнішими для ветеранів та сприяють їхній реінтеграції;

– визначення проблем, з якими стикаються ветерани під час реалізації цих пільг;

– формулювання шляхів вирішення визначених проблем.

У дослідженні будуть проаналізовані основні запити, які надходять на гарячу лінію ГО “ВПО “Юридична сотня”, та розглянуті гарантії, зокрема у сфері медицини, освіти, житлового забезпечення, трудової діяльності. Також ми звернемо увагу на грошову виплату до 5 травня і дискусію, яка існує навколо цієї теми вже протягом багатьох років.
Посібник є інтелектуальною власністю Громадської організації “Юридична сотня”. Копіювання тексту забороняється. Поширення та цитування дозволяється лише за умови зазначення посилання на власників авторських прав. Особи, які порушують авторські права, несуть відповідальність, визначену законом.

Над дослідженням працювали експертка ГО “Юридична сотня” Фацієвич Вікторія, кординаторка адвокаційно-аналітичного центру ГО “Юридична сотня” Івасик Вікторія та директорка ГО “Юридична сотня” Морій Юлія. Літературне редагування здійснювала Валентина Лавренюк. Дизайн та верстку звіту – Олексій Пильов.

Посібник розроблено за фінансової підтримки Freedom House Ukraine.

Вам також може сподобатися