110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Висновок до проєкту Закону “Про внесення змін до статті 44 Закону України “Про вищу освіту” (щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти окремих категорій осіб)” № 3880  від 17.07.2020

Ініціатори законопроєкту: Павленко Ростислав Миколайович, Княжицький Микола Леонідович, Геращенко Ірина Володимирівна, Іонова Марія Миколаївна, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, Бондар Михайло Леонтійович, Герасимов Артур Володимирович, Забродський Михайло Віталійович, Зінкевич Яна Вадимівна, В’ятрович Володимир Михайлович, Чийгоз Ахтем Зейтуллайович, Алєксєєв Сергій Олегович, Джемілєв Мустафа, Федина Софія Романівна, Ар’єв Володимир Ігорович.

Суть законопроєкту: 

врегулювання питання вступу до закладів вищої освіти (далі ЗВО) дітей з тимчасово окупованої території та території населених пунктів на лінії зіткнення з метою запобігання зловживанню ними правами щодо спрощеної процедури вступу.

Зміни, що пропонуються:

  1. Можливість для дітей загиблих учасників бойових дій вступати до ЗВО за результатами вступних іспитів в межах встановлених квот прийому. 
  2. Встановлення обмеження у віці щодо можливості вступу за спрощеною процедурою для осіб з окремих районів Донецької та Луганської областей (далі ОРДЛО). Такі особи зможуть скористатись пільгою лише до 25 років.
  3. Уточнено, що особи з ОРДЛО вступають на основі документа встановленого зразка про повну загальну середню освіту.
  4. Обмежено право на пільгові умови вступу на очну форму до військових закладів вищої освіти та військових навчальних підрозділів ЗВО, а також для здобуття вищої освіти за галузями знань і спеціальностями, які відносяться до воєнних наук, національної безпеки, безпеки державного кордону.
  5. Уточнено, що особи з ОРДЛО матимуть можливість разово скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах за результатами ЗНО або вступних випробувань.
  6. Створення умов для підвищення рівня володіння державною мовою особами, які вступили або мають намір вступити до ЗВО, місцем проживання яких є ОРДЛО, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
  7. Пропонується видатки на фінансування квот прийому визначити окремим рядком у Державному бюджеті України. Вони не можуть бути скорочені в поточному фінансовому році.

 

Висновки до законопроєкту

Позитив: спроба врегулювати суспільну напругу, яка виникла після прийняття законопроєкту № 3734 щодо спрощеної процедури вступу до ЗВО дітей з ОРЛО. Встановлення можливості вступу до ЗВО на основі вступних іспитів для дітей загиблих учасників бойових дій.

Негатив: уточнення щодо вступу до ЗВО на основі документа встановленого зразка про повну загальну середню освіту не змінює ситуації, яка існує на сьогодні, адже такі діти однакового вступають на основі документа про базову або повну загальну середню освіту, який вони отримують після складання державних підсумкових атестацій з української мови та історії України у відповідних установах. Тобто документи про освіту, видані на тимчасово окупованій території України, не визнаються.

Встановлення вікового обмеження до 25 років не відповідає тому, яке існує для дітей учасників бойових дій, дітей загиблих учасників бойових дій (для них — 23 роки). Таке положення створює нерівність між цими пільговими категоріями.

У проєкті закону вжито словосполучення “вступні випробовування” (у запропонованій редакції абз. 7 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про вищу освіту”), яке краще замінити на лексично кращий варіант: “вступні випробування”, який вживається у Законі України “Про вищу освіту”.

Позиція Юридичної сотні: потребує доопрацювання.