110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проблема

Згідно аналізу, проведеного Юридичною Сотнею, з початку російсько-української війни у Верховній Раді було зареєстровано 250 законопроектів, які стосуються посилення обороноздатності та підвищення рівня соціального захисту військових та ветеранів.

Більшість цих законопроектів були популістськими або такими, що дублювали норми інших законопроектів. Серед 250 законопроектів юристи Юридичної Сотні обрали 9 дійсно важливих законопроектів, які через законодавчий спам зависли і очікували на прийняття близько 1,5 років, незважаючи на позитивні висновки профільних комітетів.

Цікаво, що до початку адвокаційної кампанії 7 сесія Верховної Ради 8 скликання прийняла лише 2 закони у сфері соціального захисту військовослужбовців та ветеранів та 2 закони у сфері національної безпеки і оборони.

Мета

Восени 2017 року Юридична Сотня розпочала адвокаційну кампанію #півднядлязахистузахисників метою якої стало примусити Верховну Раду України виділити день для того, щоб проголосувати за 9 важливих законопроектів, які спрямовані на соціально-правовий захист учасників війни України проти російської агресії.

Результат

9

846631

законопроекти прийнято
та підписано Президентом України
(5027, 6298, 6052, 6689, 5512, 6109, 6268-1, 5337, 5697)

*станом на листопад 2018 року

Що запроваджували законопроекти?

Законопроект №5027

Надання компенсації за піднайом жилого приміщення для військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу військової служби за контрактом. 

Законопроект №6268-1

Надання одноразової грошової допомоги членами сімей учасників російсько-української війни, які через захворювання, травму, контузію, загинули (померли) після звільнення з військової служби. 

Законопроект №6689

Встановлення однакових розмірів одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності для усіх бійців ЗСУ, в тому числі іноземців. 

Законопроект №5640

Звільнення з військової служби військовослужбовців у зв’язку із їх відсутністю за місцем служби без поважних причин більше, ніж два місяці, що сприятиме швидкому заміщенню військових посад та доукомплектуванню ЗСУ.

Законопроект №6109

Створення рівних умов служби за контрактом і у військовому запасі для чоловіків і жінок.

Законопроект №6298

Надання можливості учасникам АТО у віці від 23 років отримати вищу освіту за кошти держави.

Законопроекти №6052

Звільнення з військової служби осіб, які уклали контракт «до кінця особливого періоду», право залишатися на службі військовослужбовцям, які отримали травми, поранення чи інші ушкодження здоров’я під час участі в бойових діях.

Законопроекти №5518

Надання підприємствам і організаціям інвалідів державної допомоги у вигляді пільг з оподаткування поворотної і безповоротної фінансової допомоги.

Законопроекти №5512

Надання відпустки без врахування часу необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

Протягом адвокаційної кампанії Юридична Сотня зіштовхнулися з тим, що законопроектам, які стосуються соцзахисту військовослужбовців і ветеранів приділяли недостатню увагу. Досить часто в порядку денному їх ставили в ті дні, коли не було достатньої кількості депутатів в залі, відповідно – не набиралося достатньої кількості голосів чи не вистачало часу їх проголосувати.

За словами голови Юридичної Сотні Леся Василенко: «Дев’ять законопроектів, які обрала Юридична Сотня для кампанії #півднядлязахистузахисників можна було прийняти за один день, а врешті-решт процес розтягнувся на рік».

Що було зроблено

Про початок #півднядлязахистузахисників було оголошено на круглому столі за участі представників Генерального Штабу ЗСУ, громадських організацій та експертів Реанімаційного Пакету Реформ. Під час круглого столу учасники звернулися з офіційним зверненням до Голови Верховної Ради.

Було отримано 16 листів підтримки від Адміністрації Президента України, профільних комітетів, народних депутатів та організовано 5 заходів підтримки законопроектів у стінах Верховної Ради України.

Однією зі складових кампанії став флешмоб: відомі ветерани та волонтери записували відео-звернення зі словами підтримки 9 законопроектів. У подальшому, про флешмоб написали у ЗМІ.

відомі ветерани та волонтери записували відео-звернення зі словами підтримки 9 законопроектів

Мартін Брест

Мартін Брест

учасник бойових дій, письменник

Тарас Тополя

Тарас Тополя

лідер гурту «Антитіла», волонтер

Леонід Остальцев

Леонід Остальцев

засновник Pizza Veterano. учасник бойових дій

Андрій Козінчук

Андрій Козінчук

учасник бойових дій, військовий психолог

Ще одним флешмобом став марафон написання листів у Верховну Раду з закликом поставити на порядок денний та проголосувати 9 законопроектів. До флешмобу долучилися військовослужбовці, ветерани, їх родини, волонтери та всі небайдужі до допомоги армії.

У соціальних мережах Юридична Сотня слідкувала за перебігом кожного пленарного тижня та постила інформацію про стан 9 законопроектів. Крім того, організацію підтримали відомі волонтери, блогери, громадські активісти. Пост з закликом проголосувати за законопроекти набрав 1200 поширень.

Для підтримки законопроектів Юридична Сотня залучилася підтримкою осіб, яким прийняття 9 законопроектів може безпосередньо допомогти – ветеранів та родини загиблих захисників.

 

Тамара Коваленко

Тамара Коваленко

дружина загиблого захисника України

Оксана Якубова

Оксана Якубова

учасниця бойових дій

Протягом роботи 8 сесії Верховної Ради юристи Юридичної Сотні відвідували профільні комітети на яких наголошували на важливості прийняття 9 законопроектів.

На початку кожного пленарного тижня Юридична Сотня надсилала народним депутатам, їх помічникам, громадським організаціям та експертам аналіз законопроектів, які виносяться на голосування. В тому числі, наголошувала на важливості зазначених 9 законопроектів.

Згадки в медіа

Раді пропонують виділити день на законопроекти
про соціально-правовий захист учасників АТО

Експерт: Раді треба виділити
день на законопроекти для воїнів АТО

Раду закликали розглянути законопроекти
щодо учасників війни України проти агресії РФ

Трансляція круглого столу: “Захистити

захисників: місія (не) здійсненна”

Нардепам вистачило б дня, щоб прийняти

важливі для ветеранів АТО закони, — юристи

Законы для военных: проголосовать,

нельзя откладывать

Популісти в дії: Рада ігнорує важливі

для ветеранів ато і контрактників зсу закони

#політикаUA 5.12.17 Леся Василенко

Леся Василенко: «Діючі законодавчі акти щодо ветеранів є застарілими. Вони діють не в усіх моментах»

Питання соціально-правового
захисту учасників АТО розглянуть у ВРУ

Беззахисні захисники

Волонтери АТО висунули вимогу Верховній Раді

Чого вимагають від Парубія ветерани АТО?

Ветеранів АТО цікавить безмитний ввіз авто

та статус добровольців – голова ГО «Юридична сотня»

АТОшний “висяк”: Які потрібні військовим

закони застрягли в Раді