Узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами (№6302 від 09.11.2021)
Проєкт №6302 має на меті техніко-юридичне узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами, покликане забезпечити більш ефективне виконання завдань, покладених на національний спротив.
Зокрема, уточнюється перелік повноважень КМУ та військового командування щодо виконання правового режиму воєнного стану, повноваження органів військового управління ЗСУ. Законопроєкт містить норми, які розширюють перелік інформації, що може бути віднесена до державної таємниці, та виключає закупівлі з переліку інформації, доступ до якої не може бути обмежений. Проєктом уточнено розмір виплати винагороди на період служби за призовом (у розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня календарного року).
Загалом законопроєкт здійснює техніко-юридичне узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами, проте має і недоліки: потенційне суттєве посилення ролі рішень головнокомандувача та КМУ, засекречення значної кількості інформації, що може ускладнити громадський контроль, тощо.
Висновок Головного науково-експертного управління: у цілому експерти підтримують основну ідею, проте надають перелік зауважень до змісту проєкту та пропозиції для виправлення технічних проблем законопроєкту.
Докладніше в розширеному висновку за посиланням.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Удосконалення проходження служби цивільного захисту (№6230 від 28.10.2021)
Проєктом передбачено, що особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту мають право бути членами пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та добровільної пожежної охорони у вільний від служби час та отримувати за це матеріальну винагороду. Передбачено можливість продовження виконання обов’язків цивільного захисту особами, яким установлено втрату працездатності (нагадаємо, така можливість для військовослужбовців ЗСУ на законодавчому рівні передбачена з 2018 року), перелік посад має бути визначений ДСНС. Також проєкт удосконалює термінологічний апарат відповідно до вимог чинного законодавства України.
Посилання на розширений висновок.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.
Розширення повноважень Національної гвардії України (№ 6292 від 08.11.2021)
Проєктом передбачено дозволити Національній гвардії України складати протоколи про адміністративні правопорушення, здійснювати адміністративне затримання та особистий огляд й огляд речей, надати право передавати матеріали про адміністративні правопорушення на розгляд судів, надати право відкрито застосовувати та вести фото- і відеозйомку, визнати адміністративним правопорушенням публічні заклики до невиконання вимог посадової особи Національної гвардії України.
Ураховуючи нещодавнє визначення Нацгвардії як основного суб’єкта, на який покладається припинення масових заворушень, надання їй додаткових повноважень може спричинити значне посилення цього органу й призвести до зловживань цими функціями з боку владної верхівки.
Посилання на розширений висновок.
Рекомендація Юридичної сотні: не приймати законопроєкт
Завантажити PDF