110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Які законопроєкти зареєстрували народні депутати цього тижня?

Позбавлення державних нагород України осіб, які підтримали російську агресію і окупацію Криму (6163 від 11.10.2021)

Проєктом пропонується надати можливість Президенту України позбавляти державних нагород у таких випадках:

– нагороджений популяризував або пропагував органи держави-агресора та її посадових осіб;

– нагороджений виправдовував, визнавав правомірність або публічно заперечував збройну агресію Російської Федерації проти України, анексію території України державою-агресором, порушення територіальної цілісності, суверенітету України;

– якщо правоохоронні органи встановили зв’язки нагородженого з окупаційними силами або адміністраціями держави-агресора.

Уносити подання на розгляд Президенту України можуть Верховна Рада України чи Рада національної безпеки і оборони України.

Цей законопроєкт пропонує запровадити ефективний механізм, який дозволить практично реалізувати положення, передбачені законом України “Про санкції”.

Розширений висновок

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Надання статусу УБД медикам (№ 6153 від 08.10.2021)

Проєкт № 6153 передбачає надання статусу учасника бойових дій цивільним медичним працівникам, які брали безпосередню участь в АТО/ООС. Запропоновано надавати статус таким особам на підставі клопотання та документів, що підтверджують участь в АТО/ООС (копія наказу АТЦ при СБУ, наказу ГШ ЗСУ про залучення), або письмових свідчень (завірених нотаріально) не менш як 3 свідків із числа військовослужбовців, які вже отримали статус і спільно з такою особою брали участь в АТО/ООС.  Окрім того, проєкт поширює на медиків деякі положення, що стосуються соцзахисту ветеранів, наприклад заборони проведення земельних торгів під час передачі земельних ділянок таким особам, відсутність обов’язку сплати судового збору, право на призначення дострокової пенсії за віком, поширення державної підтримки будівництва доступного житла (програма 50 на 50) тощо.

Проєкт містить низку недоліків. Докладніше в розширеному висновку за посиланням.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Виплата середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу (№ 6170  від 12.10.2021)

Проєкт передбачає внесення змін до статті 119 Кодексу Законів про працю України в частині збереження виплат середнього заробітку лише працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Працівники, які уклали контракти за власної ініціативи, виключаються з переліку осіб, що отримують виплату середнього заробітку. Додатково пропонується надання роботодавцям зазначених працівників компенсації виплати середнього заробітку за рахунок коштів Державного бюджету України.

Позитив:

  •  фінансове полегшення для роботодавців через скасування обов’язку виплати середнього заробітку працівникам, прийнятими на військову службу за контрактами;
  •  покращення ставлення до працевлаштування військовослужбовців та ветеранів через скасування компенсації за рахунок роботодавців. 

Негатив: 

  • фінансово-економічне обґрунтування вказує на значні додаткові витрати бюджету;
  • передбачається зменшення обсягу прав та гарантій для військовослужбовців, які проходять службу за контрактом;
  • можливим є скорочення чисельності військовослужбовців, які проходять службу за контрактом. 

Проєкт може мати значний вплив на соціальну й матеріальну захищеність військовослужбовців. Докладніше в розширеному висновку за посиланням.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.

Соціальний захист осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (альтернативний, №6104-1 від 05.10.2021)

Проєкт визначає порядок надання статусу особи, позбавленої особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, передбачає комплекс соціально-правових гарантій для таких осіб, а також членів їхніх сімей.

Для звільнених осіб передбачено комплекс реінтеграційних державних послуг: соціальної та професійної адаптації, медичної, реабілітаційної, психологічної допомоги, соціального супроводу та послуг, відновлювальних заходів, пільгового забезпечення санаторно-курортним лікуванням тощо. Окрім того, після звільнення такі особи мають першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.

Проєкт передбачає два види ОГД: не менше 50 тис. грн у порядку, передбаченому КМУ, та ОГД, розмір якої залежатиме від строку позбавлення особистої свободи, проте чітко ці різновиди не розмежовані, що може ускладнити механізм їхнього отримання на практиці. У випадку смерті особи під час утримання в місцях несвободи або впродовж одного року після звільнення внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із перебуванням у місцях несвободи, ОГД виплачується членам сім’ї та утриманцям.

Розширений висновок

Рекомендація Юридичної сотні: проєкт може бути підтриманий.

Завантажити PDF