110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

В порядку денному Верховної Ради України на 16-19 червня 2020 року лише один законопроєкт, який стосується ветеранів:

Проходження військової служби (законопроєкт № 2592, перше читання).

Законопроєктом пропонується внести зміни до ст. 20 і 23 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” згідно з якими Державну прикордонну службу України та Службу безпеки України пропонується виключити з переліку військових формувань у яких не можуть проходити військову службу військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями за станом здоров’я непридатними до військової служби. Таким військовослужбовцям надається можливість продовжувати проходження військової служби у ДПСУ та СБУ. Для цього має бути сформовано перелік посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані ВЛК непридатними до військової служби. Аналогічна можливість продовжувати військову службу вже передбачена чинним законодавством для військовослужбовців Збройних Сил України (ЗУ №2397-VIII від 05.04.2018).
Водночас звертаємо увагу, що Служба зовнішньої розвідки України залишається в переліку військових формувань, у яких не можуть проходити військову службу особи, визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби, незалежно від посад.

Рекомендуємо прийняти законопроєкт №2592 за основу і в цілому.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (законопроєкт №2030, друге читання)
Проєкт №2030 пропонує звільнити від сплати адміністративного збору за первинну реєстрацію громадських об’єднань та їх символіки. Однак варто зауважити, що за чинним законодавством такого адмінзбору не існує, тому норма не є актуальною.

Крім того, законопроєкт передбачає звільнення від адміністративного збору за:
– реєстрацію змін до відомостей про громадські об’єднання осіб з інвалідністю, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та внутрішньо переміщених осіб,
– реєстрацію змін відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи-підприємця, що є особою з інвалідністю.

Звільнення від сплати адміністративного збору за внесення змін для ФОП у розмірі 210 грн за 1 реєстраційну дію жодним чином не сприятиме розвитку підприємництва серед осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Також звільнення від сплати певних адмінзборів для осіб з інвалідністю та ліквідаторів ЧАЕС є дискримінаційним по відношенню до ветеранів війни. При підготовці вказаних змін варто враховувати усі пільгові категорії.

Рекомендуємо: відхилити законопроєкт та більш системно підходити до покращення умов ведення бізнесу особами з інвалідністю або ж спрощення роботи громадських організацій осіб з інвалідністю.

 

Під час засідань комітетів Верховної Ради України розглядатиметься (для включення до порядку денного):

Соціальний захист правоохоронців, які брали участь в Революції Гідності (законопроєкт №3074)

Законопроєктом пропонується поширити статус ветеранів (а саме осіб з інвалідністю внаслідок війни) на працівників міліції, осіб, які проходили службу в правоохоронних органах спеціального призначення, військовослужбовців внутрішніх військ, Збройних Сил України та інших військових формувань, які отримали інвалідність внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних при виконанні службових обов’язків, пов’язаних з подіями Революції Гідності. До членів сімей загиблих, на яких поширюється дія Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” пропонується включити сім’ї працівників міліції, осіб, які проходили службу в правоохоронних органах спеціального призначення, військовослужбовців внутрішніх військ, Збройних Сил України та інших військових формувань, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних при виконанні службових обов’язків, пов’язаних з подіями Революції Гідності.

Рекомендуємо відхилити законопроєкт №3074, оскільки він спрямований на нівелювання події та значення внеску загиблих Героїв Небесної Сотні та осіб з інвалідністю внаслідок війни, які отримали ушкодження здоров’я внаслідок Революції Гідності.

Відновлення пільг (законопроєкт №3222)

Проєктом Закону про про відновлення пільг у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року (№3222) пропонується поширити пільги на проїзд на осіб зі статусом учасників війни та членів сімей загиблих. Проєкт пропонує виключити прив’язку надання пільг до рівня сукупного доходу сім’ї. До санаторно-курортного лікування пропонується долучити компенсацію вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад. Для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною пропонується поширити пільгу на безоплатний проїзд на спальні вагони і каюти/місця 1 класу і додати пільгу на безоплатний проїзд міським транспортом і поїздами приміського сполучення. Пропонується також виключити прив’язку пільг для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною до рівня доходу там, де це передбачено чинним законодавством.

Звертаємо увагу, що чинність рішення Конституційного Суду України не залежить від внесення змін до нормативно-правових актів, яких воно стосується. Проте для відновлення належного рівня правового захисту КСУ у своєму рішенні зауважив про необхідність внесення змін до законодавства та наявність відповідного ресурсу у Державному бюджеті України. Без належного фінансування з боку держави відновлені пільги матимуть декларативний характер.

Рекомендуємо: відхилити законопроєкт до надання фінансового обгрунтування виконання державних зобов’язань із відшкодування витрат перевізникам.

Надання статусу УБД добровольцям (законопроєкт №3317)

Проєкт №3317 має за мету “вдосконалити” процедуру надання статусу учасника бойових дій добровольцям, яку було прийнято в грудні 2019 року №329-IX.

Проєкт №3317 пропонує розширити перелік осіб, які можуть давати клопотання для надання статусу учасника бойових дій добровольцям. І замість командира добровольчого підрозділу надати повноваження видавати відповідне клопотання усім добровольцям, які мають статус особи з інвалідністю внаслідок війни.
Також пропонується розширити перелік осіб, які можуть надавати свідчення для отримання статусу учасника бойових дій добровольцем. За чинним законом це можуть робити лише особи, які мають статус учасника бойових дій, проєкт №3317 пропонує надати таку можливість і учасникам війни.
Також проєкт пропонує надати статус члена сім’ї загиблого сім’ям добровольців, які загинули в АТО. Однак згідно статті 10 чинного Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» сім’ї загиблих добровольців мають право на отримання статусу ще з 2015 року.

Рекомендуємо: відхилити законопроєкт.

Завантажити PDF