110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Ідентифікація військовослужбовців Національної гвардії України. Дискримінація родин померлих

Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України.
Дискримінація родин померлих (законопроект №6268-1)
Держава надає одноразову грошову допомогу (далі – ОГД) родинам загиблих військових у розмірі 1 321 500 грн. Однак якщо учасник бойових дій помирає після звільнення зі служби внаслідок поранення або захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків служби і вже не має статусу військовослужбовця, його родина не отримує допомоги. Законопроектом 6268-1 пропонується надати право на отримання одноразової грошової допомоги членам сімей померлих військових, смерть яких настала після звільнення зі служби. Законопроект №6268-1 передбачає можливість отримання ОГД, в разі якщо смерть настала протягом 1 року після звільнення з військової служби. Також законопроектом передбачається право на отримання одноразової грошової допомоги особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, якщо така часткова втрата працездатності настала не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення зі служби.
Законопроект було прийнято у першому читанні 27.02.18, наразі очікується розгляд у другому читанні. За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект за основу та в цілому.

Гендерна рівність в армії (законопроект №6109)
Кількість жінок в українській армії близько 17 тис., що становить 8,5% від загальної кількості військових і хоча ця цифра близька до показників країн-членів НАТО, права жінок в українській армії залишаються обмеженими. Так, наприклад, жінки можуть укладати контракт на проходження військової служби, якщо вони не досягли 40 років, а чоловіки – у 45-60 років (залежно від військового звання); для жінок існують численні обмеження на призначення у добовий наряд, відправлення у відрядження і проходження військових зборів.
Законопроектом №6109 пропонується закріпити принцип, за яким жінки проходять військову службу на рівних засадах із чоловіками, створюються рівні можливості для чоловіків і жінок при укладені контракту, скасовуються необґрунтовані обмеження щодо служби жінок у військовому запасі, а також встановлюються однакові засади призначення у наряд і проходження військових зборів чоловіками і жінками.
Законопроект було прийнято у першому читанні 05.12.17, наразі очікується розгляд у другому читанні. За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект в цілому.

Ідентифікація військовослужбовців Національної гвардії України (законопроект №5701)
Законопроект №5701 пропонує запровадити систему персональної ідентифікації військовослужбовців Національної гвардії України (далі – НГУ). Зокрема, передбачається створення єдиної бази індивідуальних номерів військовослужбовців НГУ та безкоштовний доступ до такої бази в мережі Інтернет шляхом надання такої інформації на запит за конкретним номером. Кожному військовослужбовцю НГУ передбачено довічне присвоєння індивідуального номера. Встановлюється обов’язок військовослужбовця завжди мати при собі жетон та індивідуальний номер на засобах захисту. Це дозволить громадянам легко бачити, запам’ятовувати та фіксувати індивідуальний номер військовослужбовця НГУ під час виконання ним завдань із охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, у разі можливих неправомірних дій з його боку, або коли військовослужбовець НГУ не бажає представитись чи пред’явити своє службове посвідчення за аналогією ідентифікації поліцейських Національної поліції. За результатами розгляду в першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу.

Узгодження термінології (законопроект №8358)
Законопроектом №8358  пропонується внести технічні зміни до цілої низки нормативно-правових актів щодо приведення термінології стосовно осіб з інвалідністю відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю, а саме вживання терміну «особа з інвалідністю» замість поняття «інвалід», «діти з інвалідністю» замість «діти-інваліди» та «особа з інвалідністю внаслідок війни» замість «інвалід війни».
Рекомендуємо прийняти законопроект за основу та в цілому.

Завантажити PDF