110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня від 9 листопада 2020

Верховна Рада України

Безплатне харчування дітей осіб, які загинули (пропали безвісти) під час захисту незалежності та суверенітету України

Верховна Рада прийняла за основу та в цілому законопроєкт № 4130 про безкоштовне харчування для дітей загиблих учасників російсько-української війни. Законопроєкт закріплює на законодавчому рівні загальнообов’язкову норму, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні й комунальні заклади освіти, повинні забезпечувати безоплатним харчуванням дітей, один з батьків яких загинув (пропав безвісти), помер, захищаючи суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. Нагадаємо, що раніше рішення про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей захисників України могло бути прийняте тільки на розсуд органів місцевого самоврядування щодо навчальних закладів комунальної форми власності.

Юридична сотня є співавтором цього проєкту.

Відповідальність громадян за відсутність або неправильне носіння масок у громадських місцях (№ 3891 від 17.07.2020)

Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без одягнених засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно,   тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто відповідно до цього закону не одягнена або неправильно одягнена маска, скажімо, у магазині, тягне за собою накладення штрафу від 170 до 255 грн.

Закон прийнято ВРУ 06.11.2020, готується на підпис Президентові.

Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на засіданні 11 листопада 2020 року планує розгляд таких проєктів.

Посилення соціальної захищеності осіб з інвалідністю через надання права на позачергове обслуговування (№ 4113 від 17.09.2020)

Проєкт закону № 4113 пропонує посилити соціальну захищеність осіб з інвалідністю шляхом запровадження позачергового обслуговування їх у будь-яких касах та підприємствах, а також позачергового пропуску деяких категорій серед осіб з інвалідністю через державний кордон України, контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду у визначених випадках.  Такі зміни поширюються на того, хто супроводжує особу з інвалідністю 1 групи чи дитину з інвалідністю, а також не більш як на дві особи, які супроводжують особу з інвалідністю або дитину з інвалідністю під час перетину кордону.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Усунення дискримінації жінок, які є самозайнятими особами (№ 3831 від 13.07.2020)

Законопроєкт № 3831 розширює соціальні та трудові гарантії для матерів, які займаються підприємницькою діяльністю до досягнення їхніми дітьми трирічного віку. Проєкт закону пропонує доповнити ст. 20 Закону України “Про відпустки” уточненням, що надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батьку, бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, також може здійснюватися на підставі документа, який підтверджує, що мати дитини зареєстрована як фізична особа-підприємець.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Додаткова оплачувана відпустка чоловікам у зв’язку з народженням дитини (№ 4033 від 02.09.2020)

Проєкт закону № 4033 має на меті наблизити трудове законодавство до принципів гендерної рівності, забезпечивши чоловіків додатковою оплачуваною відпусткою у зв’язку з народженням дитини строком 10 календарних днів. Оформити відпустку можна, подавши заяву та відповідний документ закладу охорони здоров’я, починаючи з дня пологів дружини. Роботодавець зобов’язаний об’єднати таку соціальну відпустку із щорічною на прохання працівника (незалежно від тривалості його роботи в поточному році).

Наразі вже зареєстровано два законопроєкти, які також мають на меті надання відпустки у зв’язку з народженням дитини. Ідеться про проєкт закону № 3695 від 19.06.2020 та альтернативний до нього № 3695-1 від 02.07.2020. Ці законопроєкти пропонують надавати таку відпустку до 14 днів  одному з визначених членів родини (тобто не лише чоловікам).

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити.

Кабінет Міністрів України

План заходів правового режиму воєнного стану

Змінено перелік органів, які відповідальні та залучаються до запровадження, забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Так, до запровадження комендантської години, а також установлення спеціального режиму світломаскування залучатимуться також Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, МЗС, МОЗ, ДФС, ДМС, АТ “Укрзалізниця”, а СБУ матиме право встановлювати заборони або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан. З іншими змінами можна ознайомитись у Постанові КМУ від 04.11.2020 № 1072.

Протезування та ортезування учасників АТО/ООС

Постанову КМУ від 01.10.2014 № 518 викладено в новій редакції. Цей порядок регулює питання забезпечення протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, деяких учасників АТО/ООС,  що втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок.

Так, уточнено питання повторного забезпечення:

  • право на отримання грошової допомоги на протезування та/або ортезування може бути використано учасником операції один раз на п’ять років для протезування верхньої кінцівки, один раз на шість років для протезування нижньої кінцівки;
  • забезпечення виробами особи з двобічною ампутацією, а також з ампутацією двох і більше кінцівок проводиться  один раз на три роки для протезування верхніх кінцівок, один раз на чотири роки для протезування нижніх кінцівок.

Також збільшено сумарний розмір грошової допомоги на заміну приймальної гільзи (куксоприймача), післягарантійний ремонт виробу, сервісне та післягарантійне обслуговування без урахування податку на додану вартість, який не може перевищувати 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на момент укладення договору (було 150 розмірів).

Докладніше з новою редакцією Порядку можна ознайомитися в Постанові КМУ від 04.11.2020 № 1053.

Офіс Президента України

Пропозиції щодо фінансування забезпечення національної безпеки і оборони України на 2021 рік

Запропоновано передбачити видатки на забезпечення національної безпеки і оборони України в обсязі не менше 5,93 % від ВВП, при цьому фінансування потреб сектору безпеки і оборони України в обсязі не менше 267 250,9 млн грн.

Також визначено пріоритетність напрямів заходів щодо забезпечення першочергового фінансування діяльності суб’єктів сектору безпеки і оборони України. Із  цими напрямами та іншими рішеннями РНБО докладно можна ознайомитися в Указі Президента України від 05.11.2020 № 486/2020.

Міністерство у справах ветеранів України

Вимоги до суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації

Мінветеранів виносить на громадське обговорення проєкт наказу “Про затвердження Вимог до суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації”, який має на меті встановити загальні (для всіх суб’єктів) та спеціальні (для тих суб’єктів, які надають послуги включно із цілодобовим перебуванням/проживанням із харчуванням) критерії діяльності суб’єктів надання послуг.

Зауваження та пропозиції до проєкту наказу приймаються до 13.11.2020 в письмовому та/або електронному вигляді на адресу: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001, електронна пошта: vpr@mva.gov.ua, контактний телефон: (044) 281-08-31.

Проєкт наказу, прогноз впливу, пояснювальна записка та вимоги до суб’єктів надання послуг за посиланнями.

Новини Юридичної сотні

  • Дивіться запис вебінару “Самоізоляція: правові аспекти”
  • Ми підготували інфографіку про пільгове розмитнення автомобілів. 
  • До 11 листопада триває реєстрація на безкоштовний курс для правозахисників “Захист учасників бойових дій у кримінальних справах та огляд воєнних злочинів у контексті збройної агресії Російської Федерації проти України”
  • Освітній онлайн-проєкт для ветеранів: українська, англійська, історія та підготовка до ЗНО від ГО “Добровольці”. Деталі тут.
Завантажити PDF