Для протидії поширенню коронавірусу Верховною Радою України рекомендовано Президенту України створити Національний штаб протидії COVID-19, невідкладно ввести в дію єдину телефонну лінію для координації проведення тестів на наявність коронавірусу SARS-CoV-2 в термін до 48 годин, забезпечення безкоштовними ліками для амбулаторного лікування хворих, медичних консультацій тощо. Рекомендується також спростити порядок отримання медиками, які захворіли, належних страхових виплат, створити при закладах охорони здоров’я місця відпочинку та забезпечити працівників безоплатним харчуванням (за рахунок коштів Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2).
Постанова набрала чинності 29.10.2020.
Телефон контактного центру: 0-800-60-20-19
Проєкти, які планує розглядати Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 02.11.2020
Проєктом пропонується:
урегулювання прогалин законодавства з метою вдосконалення механізму виплат для застрахованих осіб, що втратили роботу під час карантину;
установлення права ФОПів, які є застрахованими особами, на допомогу по частковому безробіттю, якщо вони втратили дохід під час карантину.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.
Законопроєкт №3825 передбачає звільнення від оподаткування ПДВ постачання легкових автомобілів, вантажопасажирських автомобілів-фургонів з об’ємом двигуна не бiльше як 3000 куб. см або інших транспортних засобів тільки з поршневим двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напiвдизелем), якщо ці транспортні засоби придбані власним коштом для осіб з інвалідністю І та ІІ групи, законних представників недієздатної особи з інвалідністю І та ІІ групи, законних представників дитини з інвалідністю І та ІІ групи при наявності медичних показань для забезпечення автомобілем і відсутності протипоказань до керування.
Проте в пояснювальній записці до проєкту №3825 зазначено, що особи, які за власні кошти придбали автомобіль, автоматично втрачають право на безоплатне отримання автомобіля коштом Державного бюджету України. Законопроєкт №3825 не містить прямої норми про втрату права на безоплатне отримання автомобіля, може призвести до колізії правових норм та погіршення становища пільговиків. У чинному порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями (Постанова КМУ від 19 липня 2006 р. № 999) визначено, що особи, які придбали автомобіль власним коштом, не беруться на облік для забезпечення автомобілем на пільгових умовах. Норм про зняття з обліку пільговика на цій підставі в автоматичному порядку не передбачено.
Окрім того, законопроєкт пропонує поширити таку пільгу на законних представників дітей з інвалідністю І та ІІ групи, а відповідно до Постанови КМУ від 21 листопада 2013 р. № 917 “Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям” такі комісії визначають категорію “дитина з інвалідністю” або “дитина з інвалідністю підгрупи А”. Отже, без внесення змін до проєкту законні представники дітей з інвалідністю скористатися пільгою не зможуть.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Від оподаткування митними платежами (не частіше 1 разу на 5 років) проєкт №3826 пропонує звільнити ввезення легкових автомобілів, вантажопасажирських автомобілів-фургонів з об’ємом двигуна не бiльше як 3000 куб. см або інших транспортних засобів тільки з поршневим двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напiвдизелем), якщо ці транспортні засоби придбані власним коштом для осіб з інвалідністю І та ІІ групи, законних представників недієздатної особи з інвалідністю І та ІІ групи, законних представників дитини з інвалідністю І та ІІ групи при наявності медичних показань для забезпечення автомобілем і відсутності протипоказань до керування.
Законопроєкт має ті ж недоліки, що і попередній: потенційне погіршення становища пільговиків через згадку в пояснювальній записці про автоматичне зняття з обліку для забезпечення автомобілем, у той час як нормативно-правові акти цього не передбачають та “мертві” норми для законних представників дітей з інвалідністю, оскільки відсутній механізм надання дитини групи інвалідності.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Конституційний Суд України
Рішенням Конституційного Суду України від 27.10.2020 фактично заблоковано роботу антикорупційних підрозділів НАЗК, позбавлено повноважень з контролю та перевірки декларацій, відкритого цілодобового доступу до реєстру декларацій, проведення моніторингу способу життя та здійснення іншої важливої антикорупційної діяльності. Скасовано юридичну відповідальність за неподання декларації та неправдиве декларування. Таке рішення спричиняє репутаційні втрати на міжнародній арені та негативні фінансові наслідки для України, адже насамперед воно суперечить антикорупційній реформі.
03.11.2020 на порядку денному Великої палати КСУ розгляд справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а також справи за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.
Суд повинен установити, чи відповідає закон про мову деяким положенням Конституції України, зокрема:
чч. 2-3 ст. 10, де вказано, що в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України, а також держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування;
ст. 11, що встановлює обов’язок держави сприяти розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України тощо.
Щодо закону про гарантування вкладів Верховний Суд просив перевірити його на відповідність ч. 1 ст. 13, чч. 1, 4, 5 ст. 41 Конституції України тощо.
Кабінет Міністрів України
Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію цифрової трансформації соціальної сфери, яка має на меті забезпечення європейських стандартів функціонування інституцій соціального захисту, підвищення прозорості та оптимізації адміністративних видатків соціальної сфери.
Заплановано, зокрема:
створення реєстру інституцій соціального захисту (надавачів соціальної підтримки), а також Єдиного соціального реєстру, де міститиметься інформація про отримувачів усіх видів соціальної допомоги з обов’язковим зазначенням їхнього статусу, права на отримання того чи іншого виду соціальної підтримки, а також відомостей про реалізацію такого права або користування ним;
забезпечення можливості обслуговування громадян незалежно від зареєстрованого місця проживання;
упровадження технології електронного інформування громадян з питань надання соціальної підтримки;
перехід на електронний документообіг тощо.
Джерело: Розпорядження КМУ від 28.10.2020 № 1353-р.
З 01.01.2021 для того, аби отримати компенсацію вартості санаторно-курортного лікування, особа може звернутися до районних підрозділів з питань соціального захисту населення, проте лише надіславши відповідну заяву з необхідними документами поштою або в електронній формі (через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг).
Відповідні зміни стосуються не лише компенсації вартості санаторно-курортного лікування, а й низки інших гарантій, що забезпечуються органами соцзахисту. Докладніше — в Постанові КМУ від 28.10.2020 № 1035.
Якщо пенсія не досягає 7 800 грн. (6 100 грн. — якщо пенсія або державна соціальна допомога призначені на двох і більше членів сім’ї), то з 01.08.2020 передбачена адресна допомога в розмірі, якого не вистачає до зазначеної суми. Це поширюватиметься на:
осіб, що отримують пенсію в разі втрати годувальника, який брав безпосередню участь в АТО/ООС, забезпеченні здійснення їх, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, і загинув (пропав безвісти), помер внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання;
осіб, що не мають права на пенсію, та осіб з інвалідністю в дитини, якій відповідно до абзаців 6 або 7 п. 1 ст. 10 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надано статус особи, на яку поширюється чинність ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, проте отримують державну соціальну допомогу.
Адресна допомога виплачуватиметься в межах максимального розміру пенсії: 17120 грн до 01.12.2020, 17 690 грн. з 01.12.2020. Допомога здійснюватиметься в листопаді з доплатою із серпня 2020 року.
Джерело: Постанова КМУ від 28.10.2020 № 1026.
З огляду на продовження поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, уряд продовжив дію режиму надзвичайної ситуації до 31.12.2020.
Джерело: Розпорядження КМУ від 28.10.2020 № 1355-р.
Відтепер не підлягатиме оподаткуванню (ПДВ) безоплатне передання у володіння і користування транспортних засобів товарних позицій 8702 та 8703 УКТЗЕД деяким особам, що визначені ст. 7 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (зокрема, особам з інвалідністю внаслідок війни), і які мають відповідне право згідно з п. 22 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
Весь перелік дивись у Постанові КМУ від 28.10.2020 № 1025.
Міністерство у справах ветеранів України
Мінветеранів пропонує до обговорення проєкт розпорядження КМУ “Про схвалення Концепції формування та підтримки позитивного образу ветерана війни в суспільстві”. Мета Концепції полягає у формуванні та підтримці в громадян України однозначно позитивного ставлення до ветеранів війни як взірця героїзму та патріотизму. Реалізація Концепції передбачена на період до 2026 року.
Зауваження і пропозиції можна надіслати до 05.11.2020 в письмовому та/або електронному вигляді на адресу: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001, obraz.veterana@mva.gov.ua.
Пояснювальна записка, проєкт розпорядження та проєкт Концепції за посиланнями.
До 11.11.2020 можна подати пропозиції та зауваження до проєкту Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін у додаток 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303”, яка має на меті розширити перелік категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно для постраждалих учасників Революції Гідності, ветеранів війни та осіб, на яких поширюється чинність ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та осіб, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Запропоновано перелік доповнити такими позиціями: постконтузійний синдром, посттравматичний стресовий розлад, акубаротравма, стан після мінно-вибухової травми.
Зауваження і пропозиції до проєкту постанови приймаються до 11.11.2020 в письмовому та/або електронному вигляді на адресу Мінветеранів України: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001, е-mail: zdrav@mva.gov.ua, med@mva.gov.ua.
Супровідні документи: порівняльна таблиця, пояснювальна записка, прогноз впливу, проєкт акта.
Дивіться запис вебінару “Права людини під час карантину”
Ми продовжили реєстрацію на курси з надання правової допомоги військовослужбовцям та ветеранам.
Завантажити PDF